Çapa’da Öğrenciler İsyan Etti: Hasarlı Binalara Girmek İstemiyoruz

0
571

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği binasında, dün yaşanan deprem sonrası oluşan çatlaklar nedeniyle öğrenciler ve bazı akademisyenler derslere girmeyerek oturma eylemi başlattı.

Diş Hekimliği Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler, “Mezar taşı değil diploma istiyoruz.” ve “Tabutta çalışmak, ders yapmak istemiyoruz.” yazılı pankartlar taşıdı.

Öğrenciler sosyal medyadan #çapabağırıyor, #çapayıkılıyor etiketleri ile hastaneden fotoğraflar paylaşarak destek istedi.

Euronews Türkçe’ye açıklama yapan bir öğrenci “Binanın fiziki durumu her zaman kötüydü zaten. Zaman zaman yıkılan yerleri oldu. Bir şekilde bölgesel olarak onarıldı, büyük bir bakıma hiç girmedi bina. Boyayla sıvayla kapatıldı. Yağmur yağdığında koridorlar göl göl olur mesela kova vs koyarlar. Hocalarımız anlatır. ‘1999 depreminde de kolonlarda elimizin kolumuzun girdiği çatlaklar oldu, üzerini sıvayla kapattılar hiç sağlam değil’ diye.” ifadelerini kullandı.

Başka bir öğrenci ise, “Çapa hep maddi imkansızlıkların süregeldiği bir fakülteydi. Biz hastalara baktığımız eldiveni bile kendimiz alıyoruz, bırakın diğer malzemeleri. Bu şartlar altında bile şuan tek düşündüğümüz can güvenliğimiz. Bugünkü yapılan protesto tamamen öğrenci organizasyonuydu, destek veren doktora öğrencileri de vardı. Kliniklerin çoğunda protesto nedeniyle hasta bakılmadı.” dedi.

Ellerinde pankartlar ile fakülte bahçesinde oturma eylemine devam eden öğrenciler, bir an önce hasar tespit çalışması yapılmasını talep ediyor. Üniversite yetkililerinin ise binaya girerek inceleme yaptığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.