Cemalettin Gibi Yoldaş Olmak

0
984

“Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin… Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi, safa geldi… Che Guevara ” 

Che Guevara mücadele için canını feda eden yiğit devrimcileri anlatabilmek için yukarıdaki cümleleri söylemiş. 

Bundan 40 yıl önce işkencede yaşamını yitiren Sanayi Dev-Genç lideri Cemalettin Yalçın, Che’nin ifade ettiği o yiğit devrimcilerden biriydi. Cemalettin Yalçın’ın yiğitliği, yoldaşlığı, halk sevgisi, dostluğu, pratik zekası ve mücadeleye olan inancı bizlere 40 yıldır örnek olmaya devam ediyor.

Cemalettin Yalçın öldüğünde sadece 21 yaşındaydı. Genç yaşına rağmen faşizme karşı mücadelede hep aktifti. Birçok direnişte yer aldı. Yaşadığı 4. Levent bölgesinde çetelere karşı mücadele ederken yaralı olarak tutsak düşmüş, tüm baskılara rağmen tek bir arkadaşının adını vermemişti. Bu sebeple de işkencede katledildi.

Cemalettin Yalçın’ın yoldaşları Cemalettin’i anlatırken onun en çok alçakgönüllülüğünden ve dostlarına bağlılığından bahseder. Mücadele arkadaşı ve abisi Hamza Yalçın onun bu yönünü sıkça anlatır. 

Cemalettin Yalçın’ın arkadaşlarıyla birlikte 4. Levent bölgesinde çetelere karşı eylem yaptığı sırada, yaralanıp düştüğünde dahi “Beni taşıyın!” demediği onu yerine yaralanan eylem sorumlusunu işaret ederek, “Onu taşıyın!” dediğini biliyoruz.

Sonrasında arkadaşları Cemalettin’i de taşıyarak bölgeden çıkmaya çalıştıklarında Ömer Yazgan’a sık sık “Beni bırakın siz devam edin, güvenmiyorsanız kafama bir kurşun sıkın!” dediğini biliyoruz. 

Cemalettin gibi birçok yoldaşımızın yaşamış olması bizlere mücadelemizde  güç verirken onlardan öğrendiğimiz değerler yolumuzu aydınlatıyor.

Mücadelede yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımızı ve devrimci kahramanları Cemalettin Yalçın nezdinde anıyor ve onları selamlıyoruz.

Cemalettin Yalçın Ölümsüzdür!

Odak Dergisi

29.08.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.