Cemalettin Yalçın mücadelemize esin kaynağımızdır

0
1980

Cemalettin Yalçın’ın, İstanbul’un 4. Levent Bölgesi’nde çatışmada vurulması ve sonrasında işkencede katledilmesinin üzerinden 41 yıl geçti.

Cemalettin Yalçın erken denecek yaşlarda sol ve mücadele ile tanıştı. Sanayi Dev-Genç grubunun oluşmasında aktif yer aldı ve grupta öncülük yaptı. 70’li yılların ikinci yarısı onun aktif mücadele ve militanlık yürüttüğü yıllar oldu.

Bulunduğu bölge ve civarında çok tanınır, çevresindeki insanlara kendisini sevdirir ve güven verirdi. Mücadeleye ve arkadaşlarına sıkı bağlılığıyla bilinirdi. Mütevazi, dürüst ve gözüpekti.

Yalçın, Che Guevara ve Deniz Gezmiş’ten aldığı güçlü devrimci esinle, mücadeleye bağlı kalarak, her dönem arkadaşlarının haklı gururunu kazanmıştır. Direnişçi gençlik de Cemalettin’i ve Ömerleri kendisine esin aldı. Mücadeleyi onlarla yürütmüş, ama hiçbir dönem ara vermeyerek devam ettirmiş olan mücadele insanlarının bunda rolü de büyüktür elbette.

Can Yücel, ” Bizim Deniz” şiirinde Deniz Gezmiş’e atfen söylediği, “En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de devrim, O, onun en güzel yüz metresini koştu.” dizelerini, Cemalettin Yalçın gibi bütün varlığıyla mücadele etmiş olanlar için de söyleyebilmeliyiz.

Cemalettin Yalçın mücadelemizde esin kaynağımızdır. Anısına saygıyla…

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.