CEMİL BAYIK’IN ABD GAZETESİNE İLGİNÇ YAZISI

0
988

Öcalan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin tekrarlanması sürecinde yayınlanan mektupları üzerine Abdullah Öcalan ile Erdoğan rejimi arasında müzakerelerin başlayacağı söylenirken Cemil Bayık’ın bir yazısı gündeme damga vurdu. Yazı 3 Temmuz 2019 tarihli ünlü Washington Post gazetesinde yayınlandı.

PKK’yı fiilen yöneten ekibin en etkili ismi olarak bilinen ve ABD devleti tarafından başına ödül konularak aranan Cemil Bayık, ilgili yazıda AKP’ye sert eleştiriler yöneltti. Bayık çözüm süreci döneminde her şeyi AKP ile görüşme yoluyla çözebileceklerini sanmak hatasına düştüklerini söyledi:

“Demokrasi ve sivil ölümler pahasına, dinci aşırıcılık ve ırkçılık marifetiyle iktidarı elinde tutan AKP, mevcut haliyle sadece Kürtlere değil aynı zamanda Ortadoğu’ya ve tüm dünyaya tehdit. Mevcut sorunları ele alırken biz de hatalar yaptık. Kürt sorununun Erdoğan’ın partisi ile sadece diyalog yoluyla çözülebileceğini düşünecek kadar naiftik.”

Cemil Bayık, yeniden müzakerelere açık oldukları mesajını ilettiği yazıda Öcalan’ın AKP ile müzakereleri özgürce yürütebilmesi için İmralı’dan çıkarılarak güvenli bir eve yerleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bayık, Kürt sorununun çözümünün Türkiye sınırları içinde mümkün olduğunu belirtirken şunları söyledi: “Türkiye’nin farklı etnisitelere Türkiye’nin, farklı etnik ve kültürel kimliklere alan açtığı yeni bir ‘ulus’ anlayışına kesin ihtiyacı var. Böylesi bir yaklaşım, Ankara’nın merkezi baskıcılığından uzak, bölgenin tarihi çeşitliliğini yansıtacak yeni bir yönetim sisteminde karşılık bulmalıdır.”

Kırmız Bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT Kürdi kanalına çıkartan AKP’nin, Washington Post gazetesi tarafından Cemil Bayık’ın yazısının yayınlanmasını sert bir dille kınaması ise soru işaretleri yarattı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan kınayıcı açıklamada “ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir. “ deniliyor. Kalın’ın verdiği tepki tam da AKP içinde sorunlar tartışılırken dikkatleri yeni bir gündeme çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.