ÇHD’li avukatların davasında mütalaa açıklandı: Tüm avukatlara ceza istendi

0
138

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)’nin eski Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı ile 22 avukatın yargılandığı ve birleştirilen iki ayrı ÇHD davasının mütalaası açıklandı.

Selçuk Kozağaçlı ile ÇHD üyesi avukat Barkın Timtik’in tutuklu yargılandığı davada, 17 Kasım’da (yarın) görülecek duruşma öncesi Cumhuriyet savcısı celse arasında mütalaasını dosyaya sundu.

Savcının dosyaya sunduğu mütalaada, tutuklu sanık avukat Selçuk Kozağaçlı hakkında ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ ve ‘zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından toplamda 30 yıla kadar hapsi istendi.

Diğer tutuklu sanık avukat Barkın Timtik hakkında da, ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’, ‘zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘görevini yaptırmamak için direnme’ 53 buçuk yıla kadar hapsi istendi.

Mütalaada savcının cezalandırılmasını istediği avukatların isimleri şöyle:

Selçuk Kozağaçlı, Taylan Tanay, Barkın Timtik, Oya Aslan, Günay Dağ, Betül Vangölü Kozağaçlı, Güçlü Sevimli, Gülvin Aydın, Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Mümin Özgür Gider, Metin Narin, Sevgi (Özer) Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz ve Selda (Kaya) Yılmaz, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Şükriye Erden.

Ayrıca mütalaada, avukat Zeki Rüzgar’ın henüz yakalanamamış olmasından dolayı dosyasının ayrılmasına karar verilmesi talep edilirken, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunda hayatını kaybeden Ebru Timtik’in de yaşamını yitirmiş olması sebebiyle hakkındaki davanın düşürülmesi istendi.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve haklarında mütalaa açıklanan avukatların duruşması yarın (17 Kasım) Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’nun karşısındaki duruşma salonunda görülecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.