CHP-HDP YAKINLAŞMASI DEVAM EDİYOR

0
704

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerlerine haksızca kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz ile yan yana  geldi.

İmamoğlu görüşme ile ilgili “Eşimle beraber bu seyahatte bulunmaktan büyük keyif aldığımızı belirtmek isterim. Tabi biz buraya daha keyifli gelmek isterdik. Sizi, Büyükşehir Belediyesi’nde ziyaret etmek isterdik; ama nasip olmadı. İnşallah bir dahaki sefere…” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca İmamoğlu şunları söyledi: “Bunu yaşadık. 31 Mart ve 23 Haziran’daki süreçte bize, bu ülkeye, demokrasiye yaşatılan bir nevi darbenin, ülkeye başka bir fırsat kapısı açtığını hep beraber hissettik. Ahmet Bey, tam bir tecrübe abidesi. Birçok zorluğu yaşamış bir başkanımız. Kıymetli bir siyaset adamı. Şuradaki atmosferi de bir kaynaşma olarak görüyorum. Bu bir siyasi kaynaşma değil. İstanbul’daki seçimde siyasi bir seçim olmaktan çıkmıştı zaten 23 Haziran’da. Bizim bu kaynaşmayı, vicdanda bir buluşmaya, hak, hukuk, adalet arayışında bir buluşmaya dönüştürmemiz lazım.”

Görüşmenin demokrasi açısından önemine de vurgu yapan İmamoğlu, “Bu sesimiz, gelip Diyarbakır’da Diyarbakırlılara duyurduğumuz bir ses değil. Aslında buradaki demokrasi sesini şu anda 16 milyon İstanbullulara duyuruyoruz. Ege’ye, Karadeniz’e, Rize’ye, Artvin’e duyuruyoruz. Çankırı’ya Yozgat’a ya da Mersin’e Adana’ya duyuruyoruz. 82 milyon insanın yaşadığı bu coğrafyada biz demokrasiyi var etmeliyiz. 82 milyon vatanseverle böyle kucaklaşıyorum. Ben biliyorum ki herkes de beni öyle kucaklıyor. Diyarbakır’a iki yıl önce ilk defa geldim. Çok etkilendim. Onur duydum, keyif aldım. Bu kadim kenti, dünyaya hep birlikte anlatmalıyız. Bütün dünyayı Diyarbakır’da misafir etsek ben doymam. Mardin’e de haksızlık etmeyeceğim. Ben ona vakit ayıramayınca eşim Mardin ziyaretini kendisi yaptı. Yurdun her yerini bir fırsat, insanını da çok değerli görüyorum. Biz, asla aldatılmayız. Biz, birbirimize evrensel değerlerle bakıyoruz. Evrensel değerleri içinde hissetmeyen insanlar, bir kişi, bir grup, siyasi yapılanmayı bir amaca çevirenler ve bu amaç doğrultusunda her şeyini o yöne adayanların yaptığı hatalar ülkeyi uçurumlara taşıdı. Biz, o yollara girmeyiz zaten.” dedi.

Görüşmemin ardından 2015 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen Tahir Elçi’nin mezarını da ziyaret etti. Mezara karanfil bırakan İmamoğlu “Hukukun üstünlüğünü savunan bir demokrasi şehidini anmak ve mezarı başında ona duamızı göndermek istedik” dedi.

İmamoğlu Diyarbakır’dan sonra düğün için Batman’a gitti. Batmanlılar, İmamoğlu’nu, “Batman seninle gurur duyuyor” tezahüratıyla karşıladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.