CHP’li Ali Şeker: “SMO’nun işlediği savaş suçları Türkiye’nin karşısına çıkacak”

0
582

Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarda SMO’nun işlediği savaş suçlarının ileride Türkiye’nin karşısına çıkacağını belirten CHP Milletvekili Ali Şeker, “Bu operasyonlarla birlikte bu grupların sorumlulukları Türkiye’nin sorumluluğuna girmiştir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Ali Şeker, gündeme ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

HDP’li belediyelere kayyum atamalarının “Demokrasiye darbe” olduğunu ifade eden Şeker, “Bu AKP iktidarının demokrasiyi hazmedemediğini gösteriyor” dedi.

AKP’nin Suriye savaşına ilişkin de değerlendirmeler bulunan Şeker, SMO’nun işlediği savaş suçlarının ileride Türkiye’nin karşısına çıkacağını belirterek, “Bu operasyonlarla birlikte bu grupların sorumlulukları gereksiz yere Türkiye’nin sorumluluğuna girmiştir. Özellikle sivillerle ilgili yaptıkları eylemler, Türkiye’ye sıkıntı yaratacak. Sorumsuz davranan bu yapıların Türkiye Cumhuriyeti’nin ordusuyla muhatap edilip, operasyon yapılması kabul edilemez” şeklinde konuştu.

AKP’nin savaşını toplumsal ittifakı bölmeye yönelik bir hamle olarak değerlendiren Şeker, “Parti içerisinde gerekli eleştirimizi yaptık. Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyon gelişen toplumsal ittifakı bölmeye yönelik bir hamleydi. Bu operasyon yerel seçimlerdeki HDP’nin desteğinin devamının engellemek adına yapılan bir manipülasyon olarak değerlendiriyorum. Buna karşı taban olarak direnmek gerekiyor. Bu dağıtma ve çatıştırma operasyonuna karşı durmak gerekir. Kendi özeleştirilerimizi vererekten, bu birlikteliği devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. CHP’nin bu konuda özeleştirisini verip vermeyeceğini de zaman gösterecek.” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.