Çiçeklerle Donatacağı Bir Mezar Peşinde 39 Yıl: Cumartesi Annesi Elmas Eren Vefat etti

0
654

Cumartesi Annesi Elmas Eren vefat etti. Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından “Çiçeklerle donatacağı bir mezar peşinde 39 yıl tüketen mücadele arkadaşımız, 12 Eylül kayıplarımızdan Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren’i kaybettik. Cenaze bilgileri netleşince paylaşılacaktır” duyurusu yapıldı.

12 Eylül sonrasında gözaltına alınmasının ardından bir daha kendisinden haber alınamayan Hayrettin Eren’n annesi, Cumartesi Anneleri’nin sembol isimlerinden Elmas Eren vefat etti. 39 yıldır oğlunun akıbetini ortaya çıkarmak için mücadele eden Elmas Eren bir süredir rahatsızlığı nedeniyle Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine katılamıyordu.

Anne Elmas Eren, oğlu Hayrettin Eren ve altı arkadaşının İstanbul Saraçhane’den gözaltına alınması sonrasındaki süreci şu şekilde anlatıyordu:

“Karagümrük Karakolu’na gidip takip ettiğimizde şubeye götürdüklerini söylüyorlar. Gayrettepe Şube’ye gidiyoruz, ‘Öyle biri yok, biz de arıyoruz, bulamıyoruz’ diyorlar. Tekrar Karagümrük’e geliyoruz. ‘Yok’ diyorlar. ‘O yanlışlık oldu’ diyor ardından da gözaltı listesinin olduğu defterin bir sayfasını yırtıyorlar. Çıldırıyorum. O zamanlar böyle değildim. Gençtim. Elim, ayağım tutuyor. İstanbul kazan ben kepçe dolaşıyorum. Gittim bir gün şubenin önüne. Kasım ayıydı. Kasım ayında puslu, çamurlu havalar oluyor. Kapıdaki görevliye ‘Hayrettin Eren’in annesiyim, burada diyorlar’ dedim. ‘Teyzeciğim ben sana haber getiririm’ dedi. Gitti, iki dakika durdu durmadı, bir kahkaha ki yırtıyor ortalığı. Geldi, ‘Yok, yok teyzeciğim’ diyor ama çocuk ‘yok’ diyemiyor gülmekten. ‘Oğlum niye alay ediyorsun’ dedim. Cevap vermedi.

Arkama baktım, iki üç araba duruyor, bizim araba da orada. ‘Oğlum sen, Hayrettin yok, dedin ama arabamız burada duruyor’ dedim. Gri elbiseli şapkası inik biri geldi. ‘Ne arıyorsun’ dedi. ‘Oğlum burada, arabamız bu’ dedim. Plakayı almışlar. Plakası yok fakat vurulan yerden, içindeki dekordan tanıdım arabamızı. Sağ kolumdan itti beni. Dört ayak durdum. Ellerim çamurlandı. Kalktım bir ellerime baktım, bir polise… ‘Teyze başını derde sokma’ dediler. Kovdular beni, eve geldim. Çıldırıyoruz, ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

Elmas Eren, en son 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesi Dolmabahçe’de ‘Cumartesi Anneleri’ ile buluşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde oğlu Hayrettin’in akıbetini sormuştu. Eren’in Erdoğan’a “Oğlumun tek bir kemiğine bile razıyım. Senden oğlumun mezarını istiyorum.” sözleri uzun süre gündemde kalmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.