Çıkan yangınlar yeniden gündeme getirdi: Türk Hava Kurumu’nun tüm yangın söndürme pilot ve teknisyenleri işten çıkarılmış, uçaklar çürümeye terk edilmiş!

0
105

Manavgat ve Marmaris’te çıkan yangınlar, AKP’nin Türkiye’de çıkan orman yangınlarına karşı nasıl kararlı (!) bir politika izlediğini tekrardan gözler önüne seriyor. Çıkan orman yangınları bu gerçekliği yeniden ortaya çıkarırken, yangınlara ise yeterli müdahalede bulunulamadığı için yayılıyor.

2 yıl önce kayyum atanan Türk Hava Kurumu’nda tüm yangın söndürme pilotu ve teknisyenlerinin işine son verildiği, eldeki uçakların ise “yeterli kapasiteye” sahip olmadığı için çürümeye terk edildiği ortaya çıktı.

Türk Hava Kurumu, Orman Genel Müdürlüğü’nün açtığı yangın söndürme ihalesini alamadı. İhaleye “en az 5 bin litre su taşıma kapasitesi” şartını koyan müdürlük, THK’nin 4 bin 900 litre kapasiteli uçaklarını ihale dışı bıraktı.

Eski THK yöneticileri, THK’nin altısı uçabilir ve üçü de uçamaz durumda olan toplam dokuz yangın söndürme uçağına ilişkin BirGün’e açıklamalarda bulundu.

Açıklama yapan eski yönetici, kayyum yönetiminin 11 yangın söndürme uçağı pilotu ile uçakların bakım ve onarımını yapan yaklaşık 15 teknisyeni geçen yıl işten attığını belirtti. 

Almanya, İtalya, Yunanistan, Mısır ve Fransa gibi ülkelerin Türkiye’nin kullanmak istemediği ve THK’nin de elinde bulunan Canadair CL-215 tipi yangın söndürme uçaklarını kullandığını vurgulayan THK’nin eski yöneticileri şunları anlattı:

“Rusya’dan kiralanan uçaklar 10 ton su taşıma kapasiteli. THK’nin uçakları ise 4.9 ton su taşıma kapasiteli. 10 tonluk uçağın manevra kabiliyeti çok kısıtlı. Ormanlar yanarken yangın söndürme uçakları hangarlarda çürütülüyor.

Kayyum yönetimi THK’yi ele geçirmeye çalışıyor. Çünkü, kurumu bin 200 civarında gayrimenkulü var.

THK’nin ülke genelinde 400’e yakın şubesi var ve yaklaşık 350’si muhalif. Bu yüzden de kayyum yönetim şube binalarının giderlerini, elektrik, su ve internet faturalarını ödemiyor. Şubeler ise bir an evvel kongre yapılmasını istiyor. İktidar THK’nin milyonlarca lira değerindeki mülklerine çökmek istiyor.

Yangın söndürme uçağı pilotu olmak için bin 500 saat uçuş tecrübesi şartı var. Yani uzun yıllar pilotluk yapanlar yangın söndürme uçağı pilotu olabiliyor. Dünyada şu anda bu uçakların satıldığı bir başka ülke yok. Çünkü bu uçaklar çok değerli ve sipariş üzerine bu uçaklar üretiliyor. Şu an Türkiye bu uçaklardan almak istese 2025 yılından önce alamaz.”

Kayyum olarak AKP’li Bakan atanmış

Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk iddiaları ile gündeme kuruma, 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atandı. Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.