Çin’i suçlamaya yönelik istihbarat belgeleri basına sızdı

0
408

ABD’nin Çin’e yönelik ‘koronavirüs salgınının laboratuvardan çıktığına ilişkin bilgileri gizlediği’ suçlamasının, aslında Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD’den oluşan Beş Göz İstihbarat İttifakı’nın hazırladığı bir soruşturma dosyası olduğu basına sızan belgelerde açığa çıktı.

Sunday Télégraphe (Avustralya) gazetesi on beş sayfadan oluşan belgenin Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD’den oluşan Beş Göz istihbarat kurumları tarafından hazırlanmış olduğunu yazdı.

Gazetenin aktardığı belgede, Vuhan Viroloji Enstitüsü’ne ve burada üst düzey araştırmacı Dr. Şi Zengli’ye yönelik olarak “doğal yollarla bulaşan etmenlerin araştırma sırasında mutasyona uğratılarak daha tehlikeli bir enfeksiyona yol açmasına neden olan çalışmalar yürütme” suçlaması yapılıyor.

Burada yürütülen çalışmada, Çin’in söz konusu tehlikeli numunelerin kontrolünü kaybettiği ve bu durumu sakladığını, buna dair kanıtları “bastırdığı ve yok ettiği” suçlamaları yer alıyor.

Sunday Telegraph’ın belgeden aktardığı bir bölümde, “Salgının başlamasının ardından milyonlarca insan, Pekin’in 23 Ocak’ta Vuhan’da aldığı karantina kararından önce kentten ayrıldı. Binlerce kişi deniz aşırı ülkelere seyahat etti. Pekin, Şubat ayı boyunca ABD’ye, İtalya’ya, Avustralya’ya, Güneydoğu Asya ülkelerine seyahat kısıtlaması uygulamamaları için baskı yaptı. Çin’in kendisi, bu sırada yurtiçinde seyahat kısıtlamaları getirdi.” denildi.

Çin’e yönelik suçlama iddialarına ilişkin bilim insanları, henüz bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir şeyin olmadığını belirtmişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.