Çocuk işçilerin sayısı artıyor

0
190

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) raporuna göre dünyadaki çocuk işçilerin sayısı yükselişte. 2020 verilerine göre dünyada 160 milyon çocuk işçi var.

Rapora göre, çocukların çalıştırıldığı sektörlerin başında tarım geliyor. Çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 70’i tarım, yüzde 20’si hizmet sektöründe, yüzde 10’u ise endüstride çalışıyorlar.

Raporda güvenlik, beden ve ruh sağlığını tehlikeye sokan işlerde çalışan 5 yaş ile 17 yaş arası çocuk sayısının da 80 milyona yaklaştığı belirtildi.

“Çocuk işçiliğini sona erdirme mücadelesinde zemin kaybedildiğine” dikkat çeken UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, Covid-19 krizinin olumsuz bir etki yarattığını belirterek, pandemi nedeniyle yoksulluk artışına yönelik tahminlerin doğru çıkması halinde 2022 yılı sonu itibarı ile yaklaşık 9 milyon çocuğun daha çalışma hayatına katılabileceğini kaydetti.

UNICEF’in istatistik uzmanı Claudia Cappa ise, AFP’ye yaptığı açıklamada “Tasarruf önlemleri ve diğer faktörler nedeniyle işçi çocukların sayısı gelecek yılın sonuna kadar 46 milyon daha artabilir” dedi.

Özellikle Sahraaltı Afrika’daki çocukların durumuna dikkat çekilen raporda, yaklaşık 16 milyon 600 binlik artışla çocuk işçi sayısındaki en büyük artışın bu bölgede olduğu kaydedildi. Bölgedeki krizler, aşırı yoksulluk ve yetersiz sosyal koruma tedbirlerinin artışta rol oynadığı belirtildi. Sahraaltı Afrika ülkelerinde 5 ila 17 yaş arasındaki çocukların yaklaşık dörtte biri işçi. Bu oran Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde ise yüzde 2,3.

Kaynak: Deutsche Welle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.