Çocuk istismarını meşrulaştıran “çocuk kitabı” toplatıldı

0
234

“En Güzel Türk Masalları” isimli çocuk kitabında yer alan bir hikâyede çocuk istismarının meşrulaştırıldığı ortaya çıktı. Olayın açığa çıkarılması üzerine söz konusu kitap toplatıldı. 

Çocuk istismarına karşı verdiği mücadele ile bilinen HEMPA Çocuk Derneği’ne ulaşan bir vatandaş, “En Güzel Türk Masalları” kitabında yer alan “Sandık” isimli hikayede, baba ve kız arasındaki evliliğin ve çocuk istismarının meşru gösterildiğini ortaya çıkardı. Olay sonrası harekete geçen dernek, söz konusu kitabın toplatılmasını sağladı.

HEMPA Çocuk Derneği Başkanı İbrahim Enes Duruay, “Tepkiler üzerine hepimizin bildiği ulusal çaptaki online satış siteleri, kitabın satıştan kaldırıldığıyla ilgili geri dönüşler yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili yetkilileri de hemen harekete geçerek ilgili kitap hakkında inceleme başlattıklarının bilgisini verdi. Bu süreçte kitabı basan yayınevi de bize ulaştı. Kitabın 2015 yılında basıldığını, tekrar baskısının yapılmadığını söylediler.” açıklamasını yaptı.

Olay sonrası kitabın dağıtımcılar ağıyla piyasadan toplatıldığı bilgisini veren Duruay, “Akabinde ilk aşamada 5 bin 424, ikinci aşamada 837 olmak üzere toplamda altı binden fazla kitabın imha edildiğine ilişkin tarafımıza resmi evrakları ulaştırdı. Temennimiz o ki, bir daha böyle kitaplar yazılmasın, basılmasın. Bu durum bir kez daha gösterdi ki, sosyal medyada bir içeriği paylaşmak, yorum yapmak boşu boşuna değil. Tepkimizi duyan, sesimize kulak veren birileri var.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.