Cumartesi Anneleri 712 Haftadır Kayıplarını Arıyor!

0
902

Kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle yıllardır mücadele veren Cumartesi Anneleri, yine meydanlardaydı.

İçişleri Bakanlığının talimatı ile Beyoğlu Kaymakamı tarafından 700. haftasında yasaklanan Cumartesi Anneleri eylemi, bu hafta da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yapıldı. Eyleme kayıp yakınları dışında, milletvekilleri ve insan hakları savunucuları da destek verdi.

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 712. haftasında, gözaltında kaybedilişinin ardından 24 yıl geçen Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu.

Yapılan açıklamada, “Türkiye’de demokratik, insan hak ve özgürlüklerine dayalı bir hukuk düzeni olmadığı için Cumartesi Anneleri vardır. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerinin açıklanmasını, onları kaybedenlerin yargılanarak cezalandırılmasını ve hiç kimsenin kaybedilmediği bir hukuk devleti istediğimiz için engelleniyoruz, suçlanıyoruz, şiddete uğruyoruz, gözaltına alınıyoruz. Siyasal iktidarın adalet talep eden kayıp yakınlarının sesini engellemesi, insanlığa karşı suç niteliğindeki gözaltında kaybetme eyleminin resmi olarak inkâr edilmesi anlamına gelir. Bu inkar insanlığın inkarıdır. Unutulmasın ki ‘her insan tüm insanlıktır.’ Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidarı, inkarı ve cezasızlığı sonlandıracak adımları atmaya çağırıyoruz.” denildi.

1994 yılında, Mardin’in Midyat’a bağlı Doğançay Köyü’nde yaşayan 4 çocuk babası Nihat Aydoğan, evi basılarak gözaltına alınmış ve kaybedilmişti. Kaybedilmesinin üzerinden 24 yıl geçen Aydoğan’ın eşi ise, “Eşimi 24 senedir arıyorum. Ölene kadar eşimin kemiklerini arayacağım. Devlet yetkilileri kemiklerimizi bize versinler. Galatasaray’da ne zararımız oluyordu onlara? Hiçbirimiz buraya boşuna gelmiyoruz. Herkesin bir kaybı var. Biz de bu ülkenin insanlarıyız. Ayrımcılık yapmasınlar. Devletten para pul değil, kemik istiyorum.” dedi.

1993’te evden çıkarken kaçırılıp öldürülen Özgür Gündem gazetesinin muhabiri Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe ise, “Oğlumun katillerinin yargılanmasını istiyorum. Öldürüldü, işkence gördü oğlum. Başka insanlar gözaltında kaybedilmesin istiyorum. Biz mücadelemizi nerede olursa olsun gerçekleştireceğiz. Çocuklarımızın hesabını sormak istiyoruz. Cumhurbaşkanına ve Emine Erdoğan’a sesleniyorum; sizin oğlunuz, torunlarınız kayboldu, işkencede öldü mü? Biz adalet istiyoruz adalet getirin.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.