Cumartesi Anneleri yargılanıyor: Avukatlar mahkeme salonunu terk etti

0
95

Kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve faillerin cezalandırılmasını talep eden Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 700’üncü haftasında, 25 Ağustos 2018 tarihinde toplandıkları Galatasaray Meydanı’nda polis tarafından işkence ile gözaltına alınmış ve haklarında dava açılmıştı.

Aralarında gazeteci ve avukatların da olduğu 46 kişi, “zinsiz toplantı ve gösteri yapmak” suçlamasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması için bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeydi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, görülen duruşmada, daha önce ifade vermeyen 29 kişi ve avukatları hazır bulundu. Bir önceki duruşmada avukatların mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yaptığı reddi hakkim talebinin işleme konulmaması ve mahkeme başkanının genel tutumu nedeniyle avukatlar yeniden reddi hakkim talebinde bulundu. Ancak avukatlar, başta reddi hakkim talepleri olmak üzere birçok taleplerinin reddedilmesi üzerine mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiğini belirterek salondan ayrıldı.

Avukatların salonu terk etmesi üzerine duruşmaya 5 dakika ara verildi. Verilen aranın ardından devam eden duruşmada mahkeme, bir sonraki duruşmayı 23 Mart 2022 tarihine erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.