Demirtaş: “Türkiye ve Cumhuriyet hepimizin, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?”

0
104

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, tutulduğu Edirne F Tipi Hapishanesinden son zamanlarda çok tartışma konusu Kürt sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Cumhuriyetin hepimizin olduğunu ifade eden Demirtaş, Kürtlerin temel haklarının karşılanmasının kimsenin zararına olmayacağını ifade etti.

Twitter hesabı üzerinden yayımlanan açıklamasında Demirtaş şunları söyledi:

“Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle birlikte Kürtçe sözlük ve gramer kitabı da gönderebilirim.

Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. “Asimilasyon bitti” diyenler, “Kürt sorunu çözüldü” diyenler yalan söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün.

Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir. O halde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?

Ayrıca Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. Tıpkı İngilizce bilmek için İngiliz olmak gerekmediği gibi. O nedenle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle hediye etmek isterim.“

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.