“Demokrasi Okulu” Sizi Çağırıyor!

0
627

2005 yılından bu yana dergimizin yazarları, okurları ve dostlarının katılımıyla ve çeşitli platformlarda sürdürülen “Demokrasi Okulu” çalışması, bir kez daha İstanbul’da buluşmaya çağırıyor.

İlki 16 Haziran’da “Türkiye Nereye?” başlığı altında gerçekleşen tartışmanın ardından, bu kez de 30 Haziran Pazar günü “Sosyalizm 101 (Sosyalizme Giriş)” başlığıyla devam edecek.

Çıkış arayan toplumumuzun önündeki seçeneklerden birisi olduğuna inandığımız sosyalizm ideali üzerine hep birlikte tartışmaya ve düşünmeye olanak tanıyan toplantımıza hepinizi davet ediyoruz.

Demokrasi Okulu Buluşmaları-2

‘Sosyalizm 101 (Sosyalizme Giriş)’

Eğitim ve Dayanışma Hareketi olarak başlattığımız Demokrasi Okulu Buluşmaları’nın ikincisini “Sosyalizm 101 (Sosyalizme Giriş)” başlığı altında gerçekleştiriyoruz.

Sosyalist düşüncenin kökleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Marx ve Engels’in katkılarıyla bilimsel bir görünüm kazanan sosyalist düşünce Lenin’in önderliğinde gerçekleştirilen Sovyet Devrimi ile birlikte insanlık için gerçek bir kurtuluş olabileceğinin ilk ve en büyük sınavını geçmişti. Sovyet Devrimi’ni Çin ve Küba devrimleri izlerken sosyalizm fikri ve mücadelesi de yeniliklerle zenginleşti ve derinleşti.

20’nci yüzyılın son çeyreğinde baş gösteren reel sosyalist deneyimlerin çözülüşü ve neo-liberal karşı saldırıya rağmen, günümüzde sosyalizm hala milyonlarca insan için umut kaynağı olmaktadır. Bu anlamda Eğitim ve Dayanışma Hareketi olarak bir araya gelerek sosyalizmin bizler için ne anlama geldiğini, sosyalizmin temel ilkelerini ve sosyalist mücadelenin yöntem ve araçlarının günümüzde neler olabileceğini masaya yatırmak istedik.

Kalbi sosyalizmden yana atan tüm dost ve yoldaşlarımızı aramızda görmek isteriz.

Tarih: 30 Haziran Pazar
Saat: 16.30
Yer: Arka Bahçe Kafe
Adres: Rasimpaşa Mahallesi Karakolhane Cad. No: 69-A Kadıköy”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.