Deniz Poyraz’ın katili saldırıdan önce 27 kez emniyetle görüşmüş!

0
108

HDP İzmir İl Binası’na silahlı saldırı düzenleyerek, parti binasında bulunan Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in saldırıyı tek başına organize ettiği algısı yaratma çabalarına rağmen derin bağlantıları ortaya çıkıyor.

HDP Hukuk Komisyonu ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi üyesi avukatların bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısında sundukları veriler, katil Onur Gencer’in bağlantılarını ortaya koydu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, avukatlar, tetikçi katil Gencer’in saldırıdan önce ve özellikle son hafta sık sık olmak üzere, çeşitli tarihlerde tam 27 kez İzmir Emniyet Müdürlüğü’nü aradığının tespit edildiğini açıkladı. Ancak bu aramalara dair ayrıntılı bilgi ve ses kayıtları taleplerine karşılık alamadıklarını duyuran avukatlar, katliam öncesinde ve sonrasında polisin olay yeri inceleme ile olay yerine gelişte rastgele davrandığını belirtti. Olay yeri incelemesi sırasında Gencer’in yanında bulunan çantada neler olduğunun kayıt altına alınmadığını, bu eşyaların emanete dahi teslim edilmediğini belirten avukatlar, saldırının organize bir saldırı olduğunu ancak üzerinin örtülmeye çalışıldığını vurguladı.

Basın toplantısında konuşan avukat Türkan Aslan Ağaç’ın konuya ilişkin ifadelerindeki satır başlıkları şöyle:

Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde Türkiye’nin üçüncü büyük partisine yönelik yapılacak silahlı saldırı girişimine ilişkin istihbari bilgilerinin olmaması, şehir merkezinin göbeğinde kolluğun yaşadığı gecikme, bir çok kolluk birimi orada olmasına rağmen olayın yaşandığı sırada olaya müdahale etmemiş olmaları, olay yerinin denetim altına alınması konusunda yaşanan ihmaller, olay yeri incelemenin gerekli titizlikle işini yapmamış olmasını örnek vermek mümkün. Ancak, benzer saldırı olayları incelendiğinde hepsinde neredeyse ortak yaşanan bu zaafın tesadüf olduğunu düşünmek çok iyiniyetli bir yaklaşım olur.

Katilin iş merkezine girerken elinde bulunan çanta ve polis ile ilk teması olduğunda kendisine sorulan ‘çanta nerede’ sorusundaki çanta içindeki eşya listesinin neden ayrıca tutanak haline getirilmediği soruşturma aşamasındaki evraklardan anlaşılamamaktadır. Çanta içerisinde yer alan eşya ve materyallerin tam listesinin neden tutanağa bağlanmadığı ve özellikle de bu eşyaların neden emanete alınmadığı açıklanması gereken hususlardandır. Aksi halde bir kısım delillin yok edildiği kanaati kamuoyunda oluşacaktır.

HTS incelemesinde saldırganın çeşitli tarihlerde 27 kez İzmir İl Emniyet Müdürlüğünü aradığı tespit edildi. Bu aramaların sıklığı ve özellikle son hafta tarihleri dikkate alındığından bunun sıradan olmadığı çarpıcı olarak görülmektedir. Bu nedenle İzmir İl Emniyet Müdürlüğünden kimi/kimleri aradığı, konuşmanın içeriğinin ne olduğu büyük önem arz etmektedir. Bu nedenler ile İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait bu telefon numaralarına ilişkin ses kayıtları, hangi birim ile görüştüğü hatta kiminle konuştuğunun tespit edilerek soruşturma dosyasına gönderilmesi tarafımızdan talep edilmiştir. Ancak, emniyet ses kayıtlarının olmadığını söylemekle yetinmiştir. Bu konuda başka bir araştırma ve soruşturma yürütülmemiştir. Katilin saldırı gerçekleştireceği hafta boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nü araması normal görülmüş ve araştırmanın derinleştirilmesi yoluna gidilmemiştir.”

Devlet yaşam hakkını ihlal etmiştir. Siyasal partinin faaliyetlerini engellemeye yönelik taraflı davranmıştır. İdarenin sorumluluğu çok açıktır. Böylesi bir cinayetin devletin bilgisi dahilinde olmadan yapılmasını mümkün görmüyoruz. Dink cinayeti bunu örneğidir. Bu yargılama aşamasında saldırının tekil değil organize bir faaliyet olduğuna dair çabamız sürecektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.