Devrimci önder Ulaş Bardakçı’nın ismi bir sokağa verildi

0
1604

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden THKP-C’li Ulaş Bardakçı’nın ismi, doğum yeri olan Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bir sokağa verildi. CHP’li Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, “İsimlerini sokaklarımıza verdiğimiz kişiler, Hacıbektaş için çok değerlidir ve faşistler tarafından katledilmişlerdir.” dedi. 

CHP’li Hacıbektaş Belediye Meclisi’nin aldığı kararla, ilçedeki birçok sokağın ismi değiştirildi. Alınan kararla Ulaş Bardakçı’nın ismi Zir Mahallesi’ndeki Âşıklar Yolu’na verildi. 

Devrimci önder Ulaş Bardakçı’nın yanı sıra katledilen birçok devrimcinin ismi sokak ismi olarak yaşatılacak. 1978’de Konya’da katledilen Mehmet Taşdemir’in ismi Savat Mahallesi’ndeki Kırşehir Yolu üzerinde yeni yapılan parka verilirken, Ankara’nın Bahçelievler semtinde 8 Ekim 1978 yılında katledilen 7 Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi öğrencilerden Hürcan Gürses’in ismi de Bala Mahallesi’ndeki Cezaevi Sokağı’nda yaşatılacak. Eski Türk-İş Genel Başkanlarından Halil Tunç’un ismi ise Bala Mahallesi’ndeki Değirmen Sokak’a verildi.

CHP’li Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok açıklamasında, “Önceki gün belediye meclis toplantımız da Ulaş Bardakçı’nın, Mehmet Taşdemir’in ve Hürcan Gürses’in isimlerinin Hacıbektaş sokaklarına vermek için oy birliğiyle karar aldık ve kararı da Hacıbektaş Kaymakamlığı’na gönderdik. İsimlerini sokaklarımıza verdiğimiz kişiler, Hacıbektaş için çok değerlidir ve faşistler tarafından katledilmişlerdir. Bu çok geç kalınmış kararı almak bize nasip oldu. Bundan sonra da anılarını daha iyi bir şekilde yaşatmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.