“Diktatör Bozuntusu”na 11 Ay Hapis Cezası

0
529

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, 2017’de Kuşadası Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği’nin Sivas Katliamı anmasında yaptığı konuşma nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı.

Konuşmasında adını dahi anmadan “diktatör bozuntusu” dediği gerekçesiyle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen Aydın’a 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Aydın’ın cezası için erteleme kararı ise verilmedi.

“Yaşadığım sürece bu katliamın hesabını sormaya devam edeceğim.” diyen Aydın, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Kuşadası Savcılığı, adını bile anmadan ‘Diktatör Bozuntusu’ dediğim için, RTE’na hakaretten ertelemesiz 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Oysa yüzlerce emsal dosya sunulmuştu.

Yineliyorum. 2 Temmuz 93 Sivas bir katliamdır, gericiliğin ateşe verdiği insanlığın her biri canımdır.

Yaşadığım sürece bu katliamın hesabını sormaya devam edeceğim.

Azmettiriciler, katiller, katliamı aklayanlar yaşamaktadır. Gericiliğin kin ve nefret ve düşmanlık kusan insan dışılığı ülkemin alnında kara lekedir.

Elbette bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Adalet varsa beni değil bu davanın halen arkasında duran caniliği yargılamalıdır. Hiç kimse yakılan canlardan kardeşlerimden daha değerli değildir.

Metin Altıok, Nesimi Çimen, Behçet Aysan,Asaf Koçak, Asım Bezirci..benim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.