Din kültürü öğretmeni Alevileri hedef gösterdi: Valilikten açıklama geldi

0
89

Ankara Valiliği, Mamak ilçesinde bir okulda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin sınıfta Alevilere yönelik kullandığı ifadelere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, öğretmenin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. 

Ankara’nın Mamak İlçesindeki Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda sözleşmeli olarak görev yapan bir öğretmen, 20 Eylül’deki ders sırasında 8. sınıf öğrencilerine “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedikten sonra parmak kaldıran öğrencilere “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor? sorularını yöneltti. Ardından da öğrencilerin anlatımına göre öğretmen “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfür etmiş” ifadelerini kullandı. Öğrencilerin bir kısmının derste yaşananları ailesine anlatması sonrası aileler öğretmenle görüştü ancak öğretmen iddiaları kabul etmezken, velilerden birinin boynundaki Zülfikar kolyesini işaret ederek, “Zaten sormama gerek yok. Kimin ne olduğu belli. Boyunlarındaki kolyeden tanıdım kimin ne olduğunu” ifadelerini kullandı.

Ankara Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada öğretmenin görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Mamak ilçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden ‘ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu’ iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup; konuyla İlgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.