Dünya Barış Günü’nde “barış zincirine” polis engeli

0
348

Korona salgını günlerinde iktidarın işine gelen geniş katılımlı mitingler dahil her türlü gösteri ve toplanma serbest ve izin gerektirmezken, diğer tüm etkinlikler salgının yayılması bahanesiyle yasaklanıyor. Yasağa rağmen toplanmak isteyenler ise polis saldırısına maruz kalıyor.

Ankara’da ‘barış zinciri’ne polis engeli de bunlardan biri oldu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, 10 Ekim 2015’te 103 kişinin katledildiği Ankara Garı önünde beyaz kurdeleler ile “barış zinciri” oluşturulmasına polis izin vermedi.

Ankara Valiliği’nin etkinliği yasaklaması nedeniyle, polis sabahın erken saatlerinden itibaren gar ve çevresini kuşatarak toplanmayı engelledi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği de katliamın gerçekleştiği yere gelemedi.

HDP milletvekillerinin de aralarında olduğu grubun 10 Ekim anıtı önünde yapmak istediği anmaya da polis izin vermedi. Polisin saldırısının ardından bir kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Polis basın mensuplarının fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı ve basın çalışanları alandan uzaklaştırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.