Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis yaşamını yitirdi

0
207

Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis, yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle 96 yaşında hayatını kaybetti.

Theodorakis’in bu zamana kadar binin üzerinde eseri bulunuyordu. Sanatçı, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) üyesi olarak toplumsal hareketler içerisinde militan bir direnişçi olarak yer almıştı.

Theodorakis “Hayatımda en güçlü olduğum ve en güzel yıllarımı Yunanistan Komünist Partisi (KKE) saflarındayken yaşadım” demişti.

Faşist İtalya’nın 1940 yılında Yunanistan’a saldırması sonucunda Theodorakis 17 yaşında direniş hareketine katılmıştı ve bu direniş içerisinde esir düşmüştü. Kısa süre sonra bırakılan Theodorakis, 1941 yılında Hitler’in “Yıldırım Savaşı” işgaline karşı da direnişçiler içerisinde yer aldı. Burada da yakalanan sanatçı, yoğun işkencelere maruz kaldı, ölüm cezasına çarptırıldı. Kurşuna dizilen Theodorakis, büyük bir tesadüf sonucu ölmedi.

Sanatçı, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi sonrasında başlayan Yunan İç Savaşında da savaşçılar arasında yer aldı. Birçok kez hapse girip çıktı ve bu süreçten sonra ülkeden sürüldü.

Theodorakis 1961 yılında Yunanistan’a döndü ve kurduğu Lambrakis Gençlik Örgütü’nün başkanlığına seçildi. Kısa bir süre sonra da Pire’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1967 Albaylar darbesinin hemen ertesi günü Theodorakis’e yönelik ciddi bir baskı kampanyası başlatıldı. Albaylar Cuntası 13 nolu ordu kararnamesiyle Mikis Theodorakis’in müziklerinin çalınmasını ve dinlenmesini yasakladı. Yeraltına çekilen Theodorakis Yurtsever Cephe’yi kurarak cunta rejimine karşı mücadelesini sürdürdü. Ancak kısa bir süre sonra yakalandı. Önce cezaevine konuldu, ardından Oropo toplama kampına götürüldü. Dünya çapında sürdürülen bir dayanışma kampanyası sayesinde cezası sürgüne çevrildi ve böylece 1970 yılında kamptan alınıp sürgüne gönderildi.

Mikis Theodorakis sürgünde de Albaylar Cuntası’na karşı mücadele etti; dünya çapında çıktığı turnelerde bin kadar konser vererek ülkesindeki baskı rejimini teşhir etti. Bu konserlerde özellikle Maria Farantouri gibi yeteneklerle dinleyici önüne çıktı. Ve Albayların iktidardan düşmesinden sonra zafer kazanmış olarak yeniden Yunanistan’a döndü. 1974 yılında tekrar milletvekili seçilerek meclise girdi. Zülfü Livaneli ve diğer dostlarıyla birlikte 1986 yılında Türk-Yunan Dostluk Derneğini kurdu; aynı dönemde İstanbul’da verdiği konserler büyük ilgi topladı. 1988 seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi. 1990-1992 yılları arasında Konstantin Mitçotakis hükûmetinde iki yıl bakanlık yaptı.

Zorba (1964), Z (1969) ve Serpico (1973) filmleri için bestelediği müzikleriyle de bilinen Theodorakis’in “Holokost hakkında yazılan en güzel müzik eseri” olarak nitelendirilen “Mauthausen’in Ballad’ı” olarak da bilinen “Mauthausen Üçlemesi” önemli yapıtlarından biriydi. Theodorakis, Lenin Barış Ödülü’nün de sahibiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.