Edirne’ye alışverişe gelen Bulgaristan vatandaşları konuştu: “Bizim paranın değeri var, sizinkinin yok, her hafta geleceğiz alışveriş yapmaya”

0
96

Bulgaristan para birimi leva, TL karşısında yükselmeye devam ediyor. Edirne’ye gelen Bulgar turistler alışveriş yaparken, “Bizim paranın değeri var, sizin paranın değeri yok. Vaktimiz olursa her hafta geleceğiz alışveriş yapmaya” ifadelerini kullandı.

Gelen turistlerden Bulgaristan’ın Filibe şehrinde hemşirelik yapan Rafiye Muhtarovaise, “Bizim Bulgaristanlılar çok geliyor alışveriş yapmaya, çünkü liranız çok düştü. Bizim paranın şu an değeri var, sizin paranın değeri yok şu anda. Biz çok ucuza alıyoruz her şeyi buradan, çünkü bizim paramız çok değerli” dedi.  

Bulgaristan’ın Filibe şehrinden gelen Halil Cambaz ise Edirne’ye zaman zaman geldiğini ve aldığı ürünleri üzerine kar koyarak Bulgaristan’da sattığını söyleyerek, “Ben 2,5’a alıp 5’e satıyorum. Ben de kazanayım bir iki leva. Çocuklarımız, torunlarımız var” dedi.

Bu durumdan Edirde’de esnaflar da memnun. Kendi yurttaşlarının alım gücü düştüğünden kaynaklı Bulgaristan’dan gelen turistlere bel bağlayan esnaflar, olumlu yorumlar yapıyor. Esnaf Metin Doğan da “Onlar bu durumdan çok memnun. Biz memnun değiliz ama adam 100 leva bozduruyor, 600 lira yapıyor. Bir haftalık yiyeceğini alıyor. Ama Bulgaristan olsa alamıyor. Bulgaristan’da bir kilo beyaz peynir 18 leva. Bir kilo tereyağı 21 leva. Adam bir kilo alacağına 2 kilo alıyor. Bu da işine geliyor” dedi.

Gelen turistler vakitleri olursa kendilerine ucuz gelen Türkiye’ye her hafta gelmek istediklerini de belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.