Eğirdir Gölü ve havzası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

0
119

Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı olan ve havzasında yüzde 60 oranında su azalması meydana gelen Eğirdir Gölü’nde kimyasal atıklar nedeniyle kirlilik de görülmeye başladı.

Konuyu Meclis’e taşıyan CHP İzmir Milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, verdiği önergeyle gölün koruma altına alınmasını talep etti. Polat, Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı olan Eğirdir Gölü ve havzasın gelecek kuşaklara korunarak aktarılması için gerekli önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğini vurguladı.

ANKA’da yer alan habere göre, Eğirdir Gölü’nün doğal güzellikleriyle Türkiye’nin önemli bir değeri ve tabiat varlığı olduğunu belirten CHP’li Polat, “Eğirdir Gölü, yurdumuzun ikinci büyük tatlı su kaynağı ve doğal içme suyu olması, Göller Bölgesi’nde içme suyu, kullanma suyu ve tarım sulamasında kullanılması nedenleriyle stratejik bir öneme sahip. Göller bölgesinin başkenti ve incisi olarak kabul edilen Eğirdir’in zengin coğrafyasında kuş gözlemciliği, endemik bitki gözlemciliği, foto safari, doğa yürüyüşü, oryantiring, dağcılık, jeep safari, yamaç paraşütçülüğü, su sporları, yayla, kamp-karavan ve av turizmi yapılabilmektedir. Böylesine önemli, verimli ve değerli havza; kontrolsüz ve bilinçsiz olarak tarım arazilerinde vahşi sulama yapılması, denetimsiz olarak açık kanallarla kilometrelerce uzaklığa su taşınması, havzayı besleyen akarsu, dere, çay ve yüzey sularının önüne çok sayıda gölet, baraj ve HES yapılması sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Eğirdir Gölü’nün Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1. derecede doğal sit alanı ilan edildiğini hatırlatan Polat, yapılan yasal düzenlemelere rağmen, yeterli denetim yapılmadığı için göl ve havza alanına müdahale edildiğini kaydetti. Mahir Polat, “Gerekli tedbirler bir an önce alınmazsa Eğirdir Gölü ve havzası yok olacak. Üç milyon yıl önce oluştuğu kabul edilen, tektonik göl olan doğa harikası Eğirdir Gölü’nün ve havzasının yaşatılması ve gelecek kuşaklara korunarak aktarılması bir insanlık görevidir” diyerek, Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilerden önergesine destek istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.