Eğitim Cemaatlere Emanet!

0
624

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Hizmet Vakfı ve TÜRGEV ile imzaladığı protokollerin süresinin yeniden uzatıldığı ortaya çıktı.

Buna göre bakanlığın Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Hizmet Vakfı’yla imzaladığı “Değerler Eğitimi” protokolünün süresi Temmuz 2020’ye, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının yönetimde olduğu TÜRGEV ile imzaladığı “Öğrencilere Yönelik Sosyal, Kültürel Kurslar Düzenlenmesi” protokolünün ise Kasım 2019’a kadar uzatıldığı belirtildi.

BirGün Gazetesi’nde yer alan habere göre, MEB ile Hizmet Vakfı arasında 15 Temmuz 2014’te, “Değerler Eğitimi Verilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokol kapsamında, vakfın belirlediği gönüllü öğreticiler tarafından öğrencilere ders saatleri dışında, “Değerler Eğitimi” konulu seminerler düzenlemesine izin verildi.

Hakkında çok sayıda dava açılan, durdurma kararı bulunan ancak devam ettirilen protokol, Temmuz 2017’de sona ermişti. Sona eren protokolün uzatılması için Hizmet Vakfı yeniden bakanlığa başvuru yaparak protokolün yedinci maddesindeki, “Vakıf, öğrencilere seminer sonunda katılım belgesi verir.” yükümlülüğünün kaldırılarak protokolün beş yıl süre ile uzatılmasını talep etti. MEB ise protokolün üç yıl süre ile uzatılmasının uygun olacağını belirterek protokolün Temmuz 2020’ye kadar uzatılmasına onay verdi.

Bakanlığın, TÜRGEV ile Kasım 2015’te imzaladığı protokolün süresinin de 2018’de sona ermesine rağmen, vakfın öğrencilere yönelik çeşitli kurslar düzenlemesine imkan vererek protokolü Kasım 2019 tarihine kadar uzattığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yaparak imzalanan protokollerin açıkca suç olduğunu söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Yargı kararları açık bir şekilde Anayasa’nın, ‘Kamusal eğitim devletin temel sorumluğudur. Eğitimci niteliği taşımayan kişi ve kurumlara devredilemez’ vurgusuna atıfta bulunarak protokoller ile suç işlendiğini de belirtmektedir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.