Ekonomideki gidiş ilaç sektörünü vurdu: “En basit ağrı kesiciler bile piyasada bulunamıyor”

0
67

Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybıyla birlikte gitgide büyüyen ekonomik kriz birçok sektörü olduğu gibi ilaç sektörünü de derinden etkilenmeye devam ediyor.

İlaçların etken maddelerinin ithal olduğunu ve bu yüzden birçok tedarikçinin ithalata bağlı üretim yapamadığını söyleyen Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, döviz kurlarındaki artış sonrası ecza depolarında yaşanan sorunlara ilişkin ANKA’ya açıklamalarda bulundu.

Yaşanan sorunun ilaç depolarına olumsuz yansıdığını belirten Kılıçcıgil, ilaçların etken maddelerinin ve yardımcı maddelerinin çoğunlukla ithal ürünler olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bunlar döviz kurları ile dolar ve euro ile alınıyor. İlaç üreticilerimiz bu konuda ciddi sıkıntı yaşıyorlar. Yeni ilaç bu konuda piyasaya sunamıyorlar. Eczanelerimiz mevcut depo stoklarıyla ve eczanemizdeki mevcut stoklarla idare ediyoruz. Ama artık herhalde o da dayanılmaz bir hale geldi. Her geçen gün ilaç yoklarıyla karşılaşmaya devam ediyoruz.”

Muadil ilaçlar konusunda da sorunlar yaşandığını, doktorun yazdığı reçetede olan ilaçların muadillerinin bile olmadığını belirten Kılıçcıgil, piyasada ulaşılamayan ilaç sayısının git gide arttığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Bütün ilaç üreticileri bugün aynı sıkıntı ile karşılaştıkları için maalesef artık ilaçların muadilleri ile de ilgili olarak sıkıntı yaşıyoruz. En basit örnek pazartesi günü ben bölgemde nöbetçiydim. Vatandaşlarımız eczaneye müracaat ettiklerinde ilaçlarının muadillerinin de olmadıklarını söylediğimde, artık ‘ya bir şey ver. Yeter ki işte şu bulantım gitsin. Şu ateşim düşsün’ gibi yaklaşımlar oldu. Maalesef dediğim gibi zor bir dönemden geçiyoruz.

Piyasada bulunmayan ilaç yelpazesi o kadar geniş ki en son Türk Eczacılar Birliği, 645 ilacın bulunmadığından bahsetti. Açıklamadan beri birçok ilaç buna eklendi. En basit ağrı kesici, ateş düşürücü, şuruplardan, jellerden birçok ilaç. Bazı ilaçların ikameleri oluyor, yerlerine başka ilaçlar kullanabiliyoruz ama, bazı ilaçlar var ki hayatim önem arz ediyor. Bugün gebelikte kan uyuşmazlığı durumunda kullandığımız ilaçlar, piyasada bulunmuyor. Bu da hayatim önem arz eden bir konu. 72 saat içinde kullanılması gereken iğneler… Hayatı ciddi şekilde tehdit ediyor.

Sorunun çözülebilmesi için önce sorunun varlığının kabul edilmesi gerektiğini belirten Kılıçcıgil, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği’nin biraraya gelmesi gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.