Ekvador, WikiLeaks’in kurucusu Assange’ı vatandaşlıktan çıkardı

0
92

Ekvador’un başkenti Quito’da bulunan Pichincha Mahkemesi’nde önceki gün görülen Assange’ın vatandaşlığının iptaline ilişkin davada mahkeme, Assange’a 2018’de verilen vatandaşlığın iptaline karar verdi. Adli makamlar kararı resmî olarak Assange’a iletti.

Ekvadorlu yetkililer, Assange’ın vatandaşlık mektubunda birçok tutarsızlık, farklı imzalar, muhtemelen belgelerde değişiklik ve ödenmemiş ücretler olduğunu iddia etti.

Assange’ın avukatı Carlos Poveda ise yaptığı açıklamada, Assage’ın davaya katılmasına bile izin verilmediğini belirterek, vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin davanın esasa uygun yürütülmediğini açıkladı. Bir üst mahkemeye başvuracaklarını belirten Poveda, kararın ayrıntılı açıklamasını talep edeceklerini de ifade etti.

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010’da, aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. İsveç mahkemesi, 2017’de Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange’ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve Ocak 2018’de vatandaşlık vermişti.

Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten” tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.