Emekçiler Dayanışması, Kamil Kartal ile söyleşi ve imza günü düzenledi

0
224

Emekçiler Dayanışması, işçi sınıfı lideri Kamil Kartal ile Önder Babat Kültür Merkezi’nde yeni çıkan “Öyle mi Alay Komutanı!” isimli kitabı hakkında bir söyleşi ve imza günü etkinliği düzenledi.

28 Kasım Pazar günü saat 14.00’de düzenlenen etkinliğe yoğun ilgi vardı. Emekçiler Dayanışması adına konuşma yapan İnan Kaloğulları, dayanışmayı önemsediklerini, bu birikimlere sahip çıkmak gerektiğini belirterek bu süreçte mücadeleye, dayanışmaya ve emekçiler arasında geliştirilmesi gereken birliğe bu zamanlarda her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kamil Kartal’ın konuşmasından önce etkinlik ile ilgili bilgi verildi. Önce Kartal’ın kitabın serüvenine ilişkin bilgi vereceği, ardından soru cevap kısmına geçileceği ve ardından da stantta bulunan kitapların izleyiciler tarafından satın alınarak imzalatılabileceği aktarıldı.

Kamil Kartal konuşmasına kitabın içeriği ve serüveni hakkında bilgi vererek başladı. Kitabın 9 bölümden oluştuğunu ifade eden Kartal, 1977’den günümüze değin mücadele sürecinin çalışmada birebir tanıklıklar ile aktarıldığını belirtti. Tabiri caizse kitabın bir sözlü tarih çalışması olduğunu ekledi.

Kitapta aktarılan 9 bölümde, 9 ayrı dönem içerisindeki sınıflar mücadelesinin, sendikal mücadelenin içeriğine dair bilgiler verildiği söylendi.

Kitabın tanıtımı ile ilgili konuşan Kamil Kartal, sendikal mücadele ile sınıf mücadelesinin bir ve aynı şeylermiş gibi algılandığını, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini, bu algının doğru olmadığını ekledi. Sınıflar mücadelesi ile sendikal mücadele arasında keskin bir çizgi olduğunu söyleyen Kartal, birisinin siyasal-politik mücadele olduğunu, ötekinin ekonomik ve demokratik olduğunu; bunların birbirini beslediğini ve tamamladığını ama sendikal mücadelede sürecindeki pratiklerin politik mücadele ile örtüştürülmediği süreçte gerçek anlamda bir sınıf mücadelesi olmayacağını ifade etti.

Kamil Kartal, kitabı yazmaktaki amaçlarının geçmiş ile bugün arasında bir bağ kurarak özellikle sınıf mücadelesi veren genç işçilere yararlanılacak bir kaynak aktarmak olduğunu da ekledi ve kitabın devamı olarak ikinci kitabın da çıkacağı bilgisini verdi. Ayrıca kitabın tüm gelirinin sınıf mücadelesine aktarılacağını da ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi. Bu kısımda katılımcılar söz aldı, konuşmalar yaptı ve Kamil Kartal’a çeşitli sorular yöneltti. Bu anlamda solda birlik konusu da hem katılımcılar tarafından hem de Kamil Kartal tarafından yorumlandı.

Yapılan konuşmaların ve sorulan soruların bitmesiyle birlikte imza etkinliğine geçildi. Panel için getirilen kitaplar katılımcılar tarafından satın alınarak Kamil Kartal’a imzalatıldı.

Yapılan etkinlik YouTube’dan da canlı olarak yayınlandı. Etkinliğin kaydını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.