Emekçilerin Torba Yasa’ya tepkisi sonuç verdi: Kıdem tazminatı ve esnek çalışma saatlerini kapsayan maddeler geri çekildi

0
273

Görüşmeleri devam eden Torba Yasa’nın, en çok tartışılan 33. ve 37. maddeleri tekliften çıkarıldı.  

Meclis Genel Kurulu’nda oylanmaya devam eden torba yasa tasarısının çok tartışılan iki maddesi, tekliften geri çekildi. Söz konusu maddeler, emekçilerin kıdem tazminatı hakkını gasp ederken; 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin belirli süreli iş sözleşmelerini de iki yıla çıkarıyordu. Emekçiler bu yolla  iş güvencesi haklarından yararlanamazken, 2 yıl sonunda işten çıkarıldıklarında işe iade hakları da ortadan kalkacaktı.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bugün Türk-İş yöneticileriyle yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu. Muş, Erdoğan ile görüştüklerini belirterek; 33. ve 37. maddelerin metinden çıkaracaklarını söyledi. 

Ayrıca Muş, “Sendikaların taleplerini aldık. Yaptığımız değerlendirmelerde MHP grup başkanvekilleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Biz de Cumhurbaşkanımızla görüştük onların talimatları gereği bu iki maddeyi yani 33 ve 37’nci maddeyi daha detaylı çalışmak üzere metinden çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Torba Yasa tasarısıyla ilgili işçiler ve işçi sendikaları eylemler yapmış, Torba Yasa’sına geçit vermeyeceklerini belirtmişti. Türk-İş ve DİSK düzenlemeyle ilgili yaptıkları ortak açıklamada şunları söylemişti: “Kanun teklifiyle kısmi çalışmanın yaygınlaştırması amaçlanmakta. Kısmi çalışma yaşlılık aylığı, malullük aylığı, işsizlik ödeneğine hak kazanma gibi pek çok konuda ciddi hak kayıpları yaratacağı için sakıncalı bir düzenlemedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.