Emine Erdoğan’ın kitabının masrafları bakanlıktan karşılanmış! 

0
96

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı için Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden toplam 950 bin TL harcandığı ortaya çıktı. Bakanlık; kitabın basımı için 250 bin TL, tanıtımı için ise 700 bin TL’lik harcama yaptı.

Birgün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre; Emine Erdoğan’ın, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının basım ve tanıtım harcamaları bakanlık tarafından karşılanmış. İhalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen kitap, 250 bin TL’ye bastırılırken 700 bin TL’lik de tanıtım anlaşması yapıldı. 

Emine Erdoğan’ın, “Şefler için eşsiz bir kılavuz olacağına inanıyorum” diyerek tanıttığı, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabı için Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi kullanıldı. 

Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan kitabın basımı için 3 Haziran 2021 tarihinde ihale düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ihalede pazarlık yöntemi kullanıldı. Üç şirketin teklif verdiği ihale, 8 Temmuz’da sonuçlandırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ofset Filmcilik ve Matbaacılık isimli şirket arasında 275 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

Tanıtım için milyonlar harcandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, 27 Ağustos’ta kitabın tanıtımı için ihale açtı. Yine pazarlık yöntemi kullanılan ihalenin sözleşmesi 1 Eylül’de imzalandı. Yaklaşık maliyeti 789 bin 250 TL olarak hesaplanan ihale kapsamında Pera Etkinlik isimli şirketle 700 bin TL’lik anlaşma sağlandı. İhalenin, Emine Erdoğan’ın kitabının uluslararası alanda tanıtımını da kapsadığı öğrenildi. Kitabın basım ve tanıtım organizasyonuna yönelik ihaleler, Milli Kütüphane Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Kaynak: Birgün 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.