Erdoğan’a hakaret davasında Demirtaş’a 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi

0
177

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanırken avukatları da hazır bulundu.

Demirtaş savunmasında, iki defa Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade ederek, “Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. 2 cümle eleştiri kurdum diye 2 ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş’ın son sözlerinin sorulmasının ardından mahkeme heyeti, davayı karara bağlamak üzere duruşmaya ara verdi. Aradan sonra mahkeme heyeti Selahattin Demirtaş’a, 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.