Erdoğan’dan bir U dönüşü daha: Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi’ni Sarayı’nda ağırladı

0
80

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu.
Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Bölgesel sorunlara neden olan her iki ülkedeki iktidar, çıkar çatışmaları nedeniyle ikili ilişkilerini bozmuş ve ağır suçlamalarda bulunmuşlardı. Öyle ki, AKP iktidarı BAE’ni 15 Temmuz “darbecilerine” destek vermekle suçlayıp hain ilan etmişti. Yıllardır bozuk olan ilişkiler son dönemde ekonomik bağlarını güçlendirmeye ve aradaki gerilimi azaltma yolunda görüşmelere dönüştürülmüştü. İki ülkedeki iktidarın İsrail ile ” uyumlu” ilişkileri de önemli bir benzerlik.

Bugünkü görüşmede, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında doğrudan yatırımları içeren anlaşmalar imzalandı. Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında imzalanan anlaşma, Türkiye’de 3 GW’a kadar olan mevcut ve yeni yenilenebilir projelere yatırımlar da dahil olmak üzere enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında Türkiye’ye doğrudan yatırım ve iş birliklerini kapsıyor.

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır” ifadelerine yer verdi.

Abu Dabi yetkililerinin bugün Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette Türkiye’ye doğrudan yatırımları da kapsayan bir dizi yatırım anlaşması da imzalandı.

Gerilim sonrası iki ülke arasında ilk kez bu kadar kapsamlı ekonomik anlaşmalar imzalandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.