Erdoğan’dan Kadın Meselesinde ‘Şaşırtıcı’ Yorum: “Kadın Kadın İle Koşar, Erkek Erkekle”

0
772

3. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine “ilginç” açıklamalarda bulundu. 

AKP iktidarı döneminde, dini referanslarla kadının toplumdaki yerinin gittikçe gerilemesini, kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerdeki artışı görmezden gelerek, konuşmasında, kadınların ve ailenin önemi vurgusu yapan Erdoğan, “Dün kadını en bayağısından bir meta olarak kullanan zihniyetin bugün kadını eşitlik ambalajı içinde kullanıyor olması bizim için şaşırtıcı değildir.” dedi.

Kadın-erkek eşitliğinin “fıtratta” olmadığını anlatmak için eşitlik konusunda ilginç bir örnek veren Erdoğan, “Bazıları ‘eşit, eşit’ diyor da şimdi yani biz 100 metreyi kadın-erkek aynı şekilde mi koşturacağız? Böyle bir şey olabilir mi? Hadi eşitiz; erkekle, bayan 100 metreyi koşsunlar. Bu adalet olur mu? Olmaz. Olması gereken nedir? Kadın kadın ile koşar, erkek erkekle koşar. Olması gereken budur. Çünkü yaradılışa, fıtrata uygun olan da budur.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında kültür köklerimizde cinsiyet ayrımcılığının olmadığını söyleyen Erdoğan, “Kadın ailenin hem ayrılmaz bir parçası hem de lokomotifidir. Aile, kadın ve erkeğin ortaklığında devam eden hayati bir meseledir. Öyle sanıldığı gibi geçim işlerinin erkeğe, ev işlerinin kadınlara yüklenmesi söz konusu değildir. Aile toplumunun güçlü olmadığı bir ülkenin geleceği kadın için de erkek için de karanlıktır.” dedi. 

Meclisteki kadın sayısının yetersiz olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şahsen siyasetin hangi kademesinde söz sahibi olmuşsam orada kadınlarımıza alan açmaktan onlarla birlikte yol yürümekten daima şeref duydum, onur duydum. İlk Beyoğlu’ndaki seçim kampanyamızdan bu yana kadınlarımızın neler yapabileceğini gördük. Meclis’in yüzde 17.5’ini kadınlar oluşturuyor. Bu sayı yeterli değildir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.