Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması: “Hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık”

0
59

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ile ilgili açıklama yaptı. 

Erdoğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Buradan bir de milletime müjde vermek istiyorum. Ülkemizin en büyük en stratejik altyapı projesi olan Kanal İstanbul’a ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Projenin ÇED raporu 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim insanının, medyanın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla tamamladı.

Kanalın iki yakasında kurulacak toplam 500 bin nüfuslu şehir, aynı zamanda İstanbul’un depreme hazırlık sürecini de hızlandıracaktır. Bu proje ayıra İstanbul’a kazandırdığımız yeni havalimanı, metro, köprü, otoyol hatları gibi ulaşım ağlarıyla da bütünlük arz edecektir.

Dünya ticaretinin yüzde 90’ının deniz yoluyla gerçekleştirilmesi, boğazlarımızın en önemli deniz ticaret yollarından biri niteliğini taşıması, Kanal İstanbul projesinin önemini artıyor. Laradeniz’de hem biz hem de kıyısı olan diğer ülkeler, sürekli yeni ve büyük limanlar yapıyor. Bu durum boğazlardaki gemi trafiğinin artacağına işaret ediyor.

Hale bak tehdit ediyor. ‘Kim ki bu porjeye girer bütün bu müteahhitler, biz geliyoruz geldiğimizde ödemeleri vs ellerinden alırız ve kendilerini de kenara koyarız’… Bu nasıl bir çürümüşlüktür. Kanal İstanbul bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’u başlıyoruz, yapacağız ve milletimizin emrine amade edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.