Erdoğan’dan sonra Soylu da “barınamıyoruz” diyen öğrencileri hedef gösterdi

0
101

Artan kira ve yurt fiyatlarına tepki göstererek “barınamıyoruz” diyen ve sokaklarda kalarak eylem yapan gençler ile ilgili açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ardından bir açıklama da İçişleri Bakanı Soylu’dan geldi. Soylu öğrencileri “çoğu sol marjinal grup üyesi” diyerek hedef gösterdi.

Çok sayıda ilde devam eden eylemlere katılanların çoğunun öğrenci olmadığını öne süren Soylu, öğrenci olanların da nerdeyse tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmadığını iddia etti. Öğrencilerin “sol marjinal” gruplarla ilişkisi olduğunu söyleyen Soylu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“24 ildeki eylemlere 2 bin 243 kişi katıldı, bunlardan 310’u öğrenci. Bunların tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmuyor. Bizi terör örgütlerinden, vandal yapılardan ayıran hukuktur. Batı’yı tapınak haline getirmeyin”

Dün kabine toplantısı sonrası eylem yapan öğrenciler ile ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da barınma sorununun çözülmesini talep eden öğrencileri hedef almış, “Bunu altını çizerek özellikle vurgulamak istiyorum, son zamanlarda bazı park, bahçe buralardaki bankların üzerinde yatanlar şunu açık ve net söylüyorum, bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre güya sözde öğrenci. Bunlar aynen Gezi parkı olayı neyse bunun bir başka versiyonudur.” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın açıklaması sonrası İzmir Buca’da eylem için sokakta olan gençlere polis saldırmış, çok sayıda genç işkence ile gözaltına alınmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.