Erdoğan’ın açıklamasına Taliban sözcüsünden yanıt: “Türkiye bizim kardeşimiz”

0
100

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Taliban için önceki gün yaptığı “Türkiye’nin onun inancı ile alakalı olarak ters bir yanı yok” açıklamasına Taliban sözcüsünden yanıt geldi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini” söyleyerek, “Türkiye bizim kardeşimiz” açıklamasını yaptı.

AA’da yer alan habere göre, TRT Arabi’ye konuşan Mücahid, yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi ve Kabil Havaalanının işletilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Mücahid, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu iddia ederek, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ise ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.