Erdoğan’ın ‘Edirne’deki hesabı İmralı’dakine verecek’ açıklamasıyla ilgili AKP içinden detay geldi

0
95

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün partisinin grup toplantısında Selahattin Demirtaş ve Abdullah Öcalan’ı kastederek, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onların da kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar.” açıklaması tartışma yaratmaya devam ediyor.

Günlerdir Erdoğan’ın bu sözlerinin ne anlama geldiği konuşulurken, konuya ilişkin DW Türkçe’ye açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen AKP’li bir yetkili, Erdoğan’ın bu açıklamayı büyük ihtimalle önüne gelen istihbarat raporlarına dayanarak yaptığını ifade etti.

İsmi belirtilmeyen AKP’li yetkilinin ‘önümüzdeki süreçte Abdullah Öcalan’ın yeni bir mektup kaleme alabileceğini’ de belirttiği değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı: “Öcalan’ın, çözüm sürecinde HDP’nin sorumlu davranmadığını düşündüğü ve sürecin bitmesinden Demirtaş’ı da sorumlu tuttuğu zaten bilinen bir şey. Muhtemelen Öcalan ile İmralı’da yapılan görüşmelerde bu konu yeniden gündeme gelmiş olabilir ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu raporları okumuş olabilir.”

Ne olmuştu?

2019’da yapılan yerel seçimler öncesinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İstanbul seçimlerinde HDP’nin tarafsız kalmasına yönelik ifadeler içeren mektubu bir akademisyen aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştu. Aynı süreçte Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan da TRT Kurdi’ye çıkartılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.