Erdoğan’ın fahiş fiyat ile ilgili açıklamalarına Ülker’in sahibi Murat Ülker’den cevap geldi

0
118

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Zincir marketlere yönelik gerekli operasyonlar yapılacak. 5 tane zincir market bütün ürünü toparlıyor, piyasalar alt üst oluyor” diyerek beş marketi hedefe koymuştu. Erdoğan’ın bu açıklamalarına Şok Marketler’i bünyesinde barındıran Ülker Grubu’ndan açıklama geldi. Dün akşam İHA’nın aktardığına göre, Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok” dedi.

Murat Ülker, fiyatlarla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ben diyorum Türkçe konuşalım. Enflasyon var diyor bu niye zam yapmış diyor. Ben diyorum ki ya fiyat artışları var ortalaması bu. Bu ne oranda zam yapmış. Bunu sorunca zaten cevabı çıkıyor. Yani milletin aklıyla alay etmeye lüzum yok.

Herkes akıllı herkes bakkala gittiği zaman kim kaç para biliyor. Ve herhangi bir fahiş fiyat varsa asla satılmıyor öyle bir şey yok. Millet aptal mı? Mesela ne oldu patateste. Patates hiç satılmadı niye? Patatesin çoğu bu hamburgercilerde, büfecilerde satılırdı. Bu satılmayınca dağ taş patates oldu. Şimdi tekrar açılıverince de, patatesler bozuldu tabi, patates yok oldu şimdi de. E tabi var yok yaparsan bunun fiyatı da aşağı yukarı oluyor.

Ya bu memleketin bir planlamacısı yok mu? Mesela bizim sektörü regüle eden Sağlık Bakanlığı var Tarım Bakanlığı var Sanayi Bakanlığı var, Enerji Bakanlığı var. Biz hepsine bağlıyız.”

Ayrıca Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç da, 15 Eylül’de katıldığı bir televizyon programında; “Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu tamamen bir algı yönetimi, Bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz.” sözlerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.