Erdoğan’ın hedef gösterdiği TTB’den yanıt: “Yine TTB’ye saldırı sezonu açılmış”

0
73

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın
Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef alarak, “Şimdi bir de Tabipler Birliği var. Erciyes Üniversitesi büyük bir kadro ile Turkovac’ı üretiyor, adamlar diyor ki ‘böyle bir şey yok’ diyor. Siz ne sahtekarsınız, ne yalancısınız ya. Madem biliyorsunuz da Tabipler Birliği olarak bugüne kadar bir eseriniz var mı? Yok ama yapana da hep taş koydunuz. Sahtekarlar” sözlerine TTB Genel Başkanı Fincancı’dan yanıt geldi.

TTB’nin Turkovac aşısının 3. faz çalışmalarının tamamlanmadığını, diğer fazlarda da insan denekler değil farelerle çalışıldığını ve 3. faz çalışmalarına ilişkin bilimsel bir makale yayınlanmadığını belirterek yaptığı, “Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda oldukça şeffaf davranması gerekiyor ve bu çalışmaların da hızlı bir şekilde bilimsel dergilerde yayınlanması gerekiyor ki bizim uzman kuruluşlarımız, pandemi çalışma grubumuz bu belgeleri inceleyerek Turkovac ile ilgili bir bilgi sunabilsinler. Çünkü ortada bir aşı yok, aşı olduğu iddia edilen bir solüsyon var.” açıklamasına hakaretle karşılık veren Erdoğan’a TTB Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı sosyal medya hesabından yanıt verdi.

TTB’nin bilimsel kaygılarını ifade ederek Turkovac’ı neden aşı olarak kabul edemeyeceklerini anlattıkları için Erdoğan’ın saldırmasına yanıt veren Fincancı, bu aşının 3. faz çalışmalarının bitmesine 13 gün, çalışmanın tamamlanmasına da 2 yıldan fazla zaman kaldığını söyleyerek şunları belirtti:

Yine TTB’ye saldırı sezonu açılmış. Sorun şu ki Turkovac aşı çalışması 3. faz ön verileri dahi yayınlanmamış, hatta ön verilerin tamamlanma tarihine daha 13 gün, çalışmanın tamamlanmasına 2 yıldan fazla zaman var. Ayrıca TTB görevleri açık, aşı araştırması alanın uzmanlarının sorumluluğu, Türk Tabipleri Birliği de halk sağlığını koruma sorumluluğu gereği toplumu olası yarar/zarar ile ilgili bilgilendirmeye çalışır.”

TTB Aile Hekimliği Kolu AHEK ise Erdoğan’a tepki olarak “Bu topraklarda binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz, yapacağız!” ifadeleriyle birlikte, “Mesleğimi vicdanımla ve onurumla uygulayacağıma, önceliği her zaman hastamın sağlığına vereceğime, insan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğime, bana gözdağı veriliyor olsa bile, tıbbı bilgimi, insan haklarını ve birey özgürlüklerini çiğnemek için kullanmayacağıma, kararlılıkla, özgürce ve onurum üstüne ant içerim” şeklindeki Hekimlik Andı’nı paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.