Erdoğan’ın ‘IMF bizden borç istedi’ iddiası: En hafif kelimeyle yalan

0
407

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi” açıklamasına eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz itiraz ederek “En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorladım, bulabildiğim kelime yalan.” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ağustos günü katıldığı kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye’den 5 milyar dolar istediğini bir kez daha dillendirmişti.

Erdoğan, açıklamasında “Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan ‘bu borcu verelim mi’ dedi. ‘Verelim’ dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır” ifadelerini kullandı

Erdoğanın bu sözlerine dönemin Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz ile dönemin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Gelecek Partisi yöneticisi İbrahim Turhan itirazda bulundular. Bunun bir borç değil taahhüt olduğunu ve zaten hiçbir zaman verilmediğini belirttiler.

Durmuş Yılmaz, “En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorladım, bulabildiğim kelime yalan. Konu çok teknik. Kısacası IMF bizden borç istemedi. İhtiyati bir fona taahhütte bulunuldu.Taahhüt gerçekleşmedi. İspatı: Merkez Bankası bilançosunda böyle bir bir borç kaydı yok” dedi.

İbrahim Turhan ise daha detaylı bilgi vererek şunları kaydetti.

“1) IMF Türkiye’den borç istemedi. Söz konusu olan G-20’nin küresel bir programı idi ve kabul eden bütün ülkeleri içeriyordu.
2) Borç sanılan şey sadece bir taahhüttü.
3) Program uygulansaydı bile Türkiye sıranın sonlarındaydı.
4) IMF’ye 5 milyar dolar verilmedi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.