Erdoğan’ın “Nükleer Santralleri Hızlandırın” Talimatı Resmi Gazete’de

0
475

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarını içeren 3 genelge Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan genelgelerde nükleer santrallerin yapımının hızlanması talimatı yer aldı.

Genelgelere göre, 2016 yılında “Enerji Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu” olarak oluşturulan yapının adı, “Enerji ve Tabii kaynak Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu” olarak değiştirildi. Adı ile birlikte işlevi de değiştirilen kurul, enerji ve tabii kaynak yatırımlarının “hızlı” bir biçimde gerçekleşmesini koordine edecek.

İkinci genelgede, nükleer santral projelerinin gecikmeden tamamlanabilmesi için ilgili kamu kurumlarının yürüttüğü iş ve işlemlerin “hızla sonuçlandırılacağı” belirtilerek, nükleer santral projeleri için ihtiyaç duyulan her türlü destek, yardım ve kolaylığın “titizlikle” sağlanacağı belirtildi.

Üçüncü ve son genelgede ise “enerji tasarrufu” sağlanmasına yönelik talimat yer aldı. Buna göre, yıllık enerji tüketimi belli bir miktarın üstünde olan tüm kamu kurumlarının 2023 sonuna kadar yüzde 15 enerji tasarrufu sağlayacağı ileri sürüldü. Buna ilişkin tasarruf ilkelerini ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklayacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.