FAŞİZM YENİLECEK, DEVRİMCİLER KAZANACAK !

0
1567

IMG_20171228_154139

AKP ile birlikte faşizm uygulamaları had safhaya ulaştı. Erdoğan iktidarlığındaki AKP, açık faşizm tanımını Türkiye’de uygulamaya başladı. Eğitim sisteminden aile yapısına, spordan toplumsal yapılanmaya kadar aklına gelecek her insani yaşam biçimi kontrol altına alınıyor. Ülke genelini cezaevine çevirmiş ve insanlara her istediğini yaptırmak istiyor. Kabul etmeyenler ise kapalı duvarlar ardına hapsediliyor. Bununla da yetinmeyen iktidar içerde de devrimcileri ezmeye çalışıyor. En son çıkartılan KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile hapishanelerde yatan siyasi tutsaklara tek tip elbise dayatması yasallaştı. Bu uygulama ilk deneme değil. Faşist yönetimler daha önce de bunu denemek istediler.

Tek tip elbise uygulaması Türkiye’de ilk olarak 1983 yılında ortaya çıktı ve 1987, 2003 yıllarında da gündeme getirildi. Tek tip elbise mahpusun tüm kişilik haklarını gasp eden, hem fiziki hem manevi varlığını yok etmeyi amaçlayan sistemli bir işkence biçimidir.

Hapishanelerdeki devrimcilerin direnişinden sonra devlet bu uygulamadan geri adım attı. Tek tip elbise uygulamasının dayatıldığı tarihlerde, tutsaklar açlık grevleri ve değişik eylemlerle direndiler. Bundan dolayı tutsaklara ağır işkenceler yapıldı, buna rağmen zorla giydirilen elbiseleri yırtarak iç çamaşırlarıyla duruşmalara çıktılar. Mahkeme heyetleri, tutsakların kan revan içinde ve iç çamaşırları ile karşılarına çıkmalarını görmezden geldiler ve kararları ile işkenceyi meşrulaştırdılar.

Bugün bir kez daha bunların yaşanacağı bir süreç ile karşı karşıyayız. Faşizim, toplumun en diri ve dirençli kesimi olan devrimci tutsaklara yeniden saldırmaya hazırlanıyor.

Faşist iktidar toplumu açlık, yoksulluk, katliamlar, gözaltılar, tutuklamalar ve sürgünler ile baskı altına alıp kontrol mekanizmasını en üst dereceye çıkarmış durumda. Bunda ciddi oranda başarılı da oldu.

Ancak en büyük korkusu devrimciler ve devrimci tutsaklar olduğu için şimdi hedefine onları aldı. Bir taratfan devrimciliği yasadışılığa iterken diğer taraftan da tutuklamalar ve işkenceler ile ezmeye çalışıyor.

Tek tip elbise dayatması da bunun bir parçasıdır. Amaçları toplumun en direngen kesimini ezmektir. Ancak geçmişte olduğu gibi yine devrimcilerin direnişi ile karşılaşacaklar ve amaçlarına ulaşamayacaklar. AKP bunun farkında ancak amacı devrimcilerin gücünü zayıflatmaktır.

Bundan dolayı bizlere çok iş düşüyor. Devlet onların sesini kısmaya çalıştıkça biz daha gür bir sesle haykıracağız, içerideki tutsakların  sesi biz olacağız.

Avrupa’da Nazi uygulamalarına benzediği için yasaklanan bu uygulamayı, Türkiye ABD’nin Guatemala Cezaevi uygulamalarını örnek alarak uygulamaya koymaya çalışıyor.

Ama daha önce haykırdık yine haykırıyoruz;
Tek tip elbiseyi giymedik giymeyeceğiz!
Baskılarınız ve tehditleriniz bizi yıldıramaz, biz kazanacağız!

28 Aralık 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.