FETÖ’den Yargılanan Eski Hakim: Bozdağ’dan Listeler Gelir, Aleviler İşe Alınmazdı

0
1422

Gülen Cemaati’ne üye olduğu gerekçesiyle yargılanan Bakırköy Adliyesi Adalet Komisyonu üyesi eski hakim Murat Özkan, görev yaptığı dönemde işe alımlar için önlerine liste geldiğini ve Alevi yurttaşların işe alınmadığını söyledi.

FETÖ üyeliğiyle yargılanan ve etkin pişmanlıktan yararlanan Bakırköy Adliyesi Adalet Komisyonu üyesi eski hâkim Murat Özkan verdiği ifadede, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kardeşi Ünal Bozdağ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakırköy Adalet Komisyonu üyesi olduğu sırada, 2012-2013 yılı döneminde sürekli memur alımı yaptıklarını, alınacak memurların listesinin Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nde görev yapan ve Bekir Bozdağ’ın kardeşi olan Ünal Bozdağ’dan geldiğini öne sürerek “Alevi yurttaşların işe alınmadığını” söyledi.

“Ünal’ın Listeleri”

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın yaptığı habere göre Murat Özkan, “Hatta bazen İstanbul dışındaki illerin memur alımını da biz yapıyorduk. Bu memur alımları sırasında komisyon başkanımız Orhan Gödel’e listeler geliyordu. Bu listelerin Adalet Bakanlığı’nda Personel Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Ünal Bozdağ’dan geldiğini düşünüyorum. Hatta bu listelere ‘Ünal’ın listeleri’ denirdi. Genelde Ünal Bozdağ kâtip alımları için liste gönderirdi. İnfaz koruma memurları alımlarında ise Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünde görevli olan Sefa Mermerci’den liste gelirdi. Bu listelerdeki isimler nasıl oluşturulurdu bilmiyorum. Ancak şuna dikkat ediyorlardı. Genelde Alevi vatandaşları almıyorlardı” ifadelerinde bulundu.

İşe alımlarla ilgili zaman zaman itirazlarını dile getirdiğini öne süren Özkan, “Komisyon üyeliğinden ayrılmayı düşündüm. Hatta bu durumu o zamanlar Cumhuriyet savcısı olan Ömer Faruk Aydıner ile de paylaştım. Etrafta şikâyetimi dile getirdiğimde ise ‘Sen ayrılsan da ne olacak yerine gelenlerde aynı şeyi yapacak. En azından sen birkaç kişiyi işe alıyorsun’ deyince ben de kaldım” diye konuştu.

Ünal Bozdağ Hala Görevde

Alevileri işe almayan, kendi kadrolarını işe alan Bekir Bozdağ’ın kardeşi Ünal Bozdağ ise, halen Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevini yürütüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.