Fransa, öldürülen öğretmen için alanlarda

0
445

Bugün başta başkent Paris olmak üzere Fransa’nın birçok şehrinde onbinlerce kişi, geçtiğimiz gün vahşice öldürülen öğretmen Samuel P. için bir araya geldi.

Paris Republaue meydanında yapılan mitinge, onbinlerce katıldı. 1 dakikalık alkışlı eylem ile başlayan mitingte, yaşanan olay protesto edildi. Konuşmacılar tarafından daha önce de benzer saldırılar yapıldığı belirtilerek, ülkedeki radikalleşmeye dikkat çekti.

Ne olmuştu

Fransa’da Paris’in ilçelerinden Conflans-Saint-Honorine’de Samul P. adlı tarih öğretmeni geçtiğimiz Cuma günü 18 yaşındaki Çeçen kökenli bir genç tarafından başı kesilerek katledildi.

Tarih öğretmeni Samuel P.’nin, dersinde Charli Hebdo dergisinde çıkan Muhammed karikatürlerini gösterdiği, bu sebeple de öldürüldüğü belirtildi. Samuel P.’nin öldürülmeden önce sosyal medyada da karikatür sebebiyle linç edildiği ortaya çıktı. Katil olaydan sonra, Cumhurbaşkanı Macron’u da tehdit eden bir paylaşım yaparak, cinayeti işlediğini itiraf etti. İhbar üzerine harakete geçen polis, katilin olduğu yeri kuşattı. Öğretmeni katleden kişi, polisle girdiği çatışmada öldü.

Paris/ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.