Fransa-Türkiye ilişkilerindeki yansımalar

0
522

Son yıllarda Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden dolayı araları açılan Fansa ve Türkiye’nin ilişkileri yeniden canlanıyor. 2 Mart tarihinde iki ülkenin cumhurbaşkanı birbiriyle telefon görüşmesi yaptı.

Telefon görüşmesinin detayları henüz açıklanmadı ancak teröre karşı ortaklaşma ve ikili ilişkilerin yeniden düzeltilmesi gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Bununla birlikte görüşmenin pratik sonuçları şimdiden görülmeye başlandı. Önce AB tartışmalarında Türkiye’ye yaptırımlar ertelendi, sonrasında ise Fransa’da Kürt hareketine yönelik saldırılar başladı.
Mart başında Marsilya merkezli yapılan operasyonlarda 11 Kürt politikacı ve aktivist gözaltına alındı ve bazıları tutuklandı. Bu olayın üzerinden 2 hafta geçmedi ki, bu sefer de Lyon’da kendilerine Bozkurtlar diyen AKP-MHP yanlısı faşistler, Kürtlere ait derneği bastı. 20 kişilik faşist grup, içerde bulunan 4 kişiyi beyzbol sopaları ile döverek ağır yaraladı.

Öncesinde faşistlere önlem almayan polis, sonrasında olayı protesto etmek isteyenlerin toplanmasına izin vermedi ve gruba müdahale etti. Olayın tartışılan başka bir boyutu ise yasaklanan bu faşist grubun kurumlarca takip edilmemesi ve polisin bu gibi saldırılara neden önlem almadığıydı.

Odak Fransa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.