Fransa’da akaryakıt fiyatlarında artış sürüyor

0
75

Son bir iki ay içinde akaryakıt fiyatlarındaki artış ile birlikte akaryakıt fiyatlarında geçen yıla oranla kurşunsuz benzin fiyatında yüzde 19,30, mazot fiyatında ise yüzde 20,10 oranlarında artış oldu.

Temmuz ayının başında ortalama litre fiyatı 1,43 euro olan mazot, eylül ayı ayında 1,469 euroya yükselirken, ülkede en çok satılan yüzde 10 bioetanol içeren kurşunsuz 95E10 benzini litre fiyatı ise ortalama olarak 1,586 euro civarında seyretti.

Akaryakıt fiyatlarında artış, ortalama araç depo fiyatlarını 10 ila 15 euro civarında etkileyen bu durumun; örneğin, ayda iki depo kurşunsuz benzin kullanan bir tüketiciye yıllık  300 Euro, mazot kullanan tüketicilere ise 240 euro ek mali külfet getireceği belirtiliyor.
Bu artışta bir sorun görmeyen Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, akaryakıt fiyatlarının sağlık krizi öncesindeki fiyatlara denk düştüğünü ifade ederek, bu durumun ekonominin yeniden canlandığının kanıtı oldugunu belirtti.

Bakanlık, Fransa’da akaryakıt fiyatlarına ek vergi getirilmediğini, bu fiyat artışlarının ham petrol varil fiyatındaki artışa denk düştüğünü açıkladı.

Kaynak: Posta Fransa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.