Fransa’da Covid-19’da son durum

0
575

13 Şubat 2020 yılında Çin vatandaşı bir turistin ölümü ile Fransa ve Avrupa’da koronavirüsten ilk ölümün gerçeklemesinin üzerinden 1 yıl geçti. Bu sürede 4,5 milyondan fazla vaka ve 95 bini aşkın ölüm gerçekleşti. En sonuncusu 19 Mart itibari ile başlayacak olan 3 genel karantina ilanı yaşandı. 2020 Aralık ayında başlayan aşılama istenen hızda gitmese de 7,5 milyon kişi ilk dozu, 3 milyona yakın kişi de 2. doz aşıyı yapmış durumda. Nisan ayı itibari ile de aşılamaya hız verileceği belirtiliyor. Eczanelerde yapılan testlerden sonra aşılamaya da başlanacak dendi ama henüz yeteri kadar aşıya sahip değil.

2020 Mart ayında ilan edilen genel karantina ile bütün işletmeler kapatılmış ve sadece yiyecek satan işletmeler, eczaneler, sağlık ile ilgili kurumlar ve ulusal güvenlikle ilgili kurumlara izin verilmişti. Yaklaşık 2 ay süren bu süreç ile birlikte salgın frenlenmiş ve bu sayede yaz sezonu insanlar tatillerini yapabilmişti. Ancak 2 aylık kapanmadan bıkan insanlar yoğun şekilde tatil alanlarına akın etti. Yurtdışına çıkışlarda tereddüt eden halk, yurtiçi tatil yerlerine akın edince salgında 2. dalgayı da beraberinde getirdi.

Sonbahar ile birlikte vaka ve ölüm oranlarında ciddi artışlar oldu. İlk salgında ulaşılmayan sayılara ulaşıldı. Ancak buna karşın ilan edilen karantina kararında ekonomik tedbirlerde insan sağlığının önüne geçildi. Okullar ve işyerleri açık kaldı. Sadece restoran ile kafe ve barlar kapatıldı. Sokağa çıkmak için belge gerekliği de aranmadı. Bundan dolayı da salgında zaman zaman düşüş olsa da belirli bir seyir de devam etti. Şubat 2021’den itibaren görülen İngiltere mutasyonu ile vaka sayıları da artmaya başladı. O tarihlerde günlük vaka sayısı 30 bin ve ölüm sayısı da 200 ile 400 arasında açıklandı.

Salgında yoğunluk olan bölgelerde yeni kısıtlamalara gidildi. Cumhurbaşkanı Macron virüse karşı savaş devam ediyor desede ciddi ve anlamlı önlemler alınmıyor. Hem aşılama çok yavaş gidiyor hem de salgına karşı getirilen kısıtlamaları anlamakta insanlar zorlanıyor.

Mart ayında 3. dalganın yaşandığı Fransa’da günlük vaka sayıları 40 binin üzerinde ve ölüm sayısı da 300’lerde ve sürekli de artış göstererek 2. dalgayı geçmiş durumda. Uzun süre genel karantina uygulamakta geciken hükümet, eleştiriler ve artan vaka sayıları sonrası Paskalya tatilinin ardından ülke çapında ismi konmayan bir karantina uygulayacak. Karantina Mart başında Fransa’nın bazı bölgelerinde zaten uygulanmaya başlamıştı. 5 Nisan ile birlikte ülke çapında uygulanacak. Karantina çerçevesinde; ilkokul, ortaokul ve liselerde tatil erkene alınıp Mayıs ayına kadar uzatıldı. Üniversitelerde değişiklik olmayacak, uzaktan eğitim devam edecek.

Zaruri ihtiyaç ürünleri satan işletmeler açık kalacak. Bunlar içinde kuaförlerin açık kalıp küçük butiklerin kapatılması ise tartışma konusu oldu. Ülke çapında kamuya açık alanlarda alkol tüketimi yasaklandı. Bölgeler arası yolculuk belirli şartlara bağlandı. Okulların kapanması nedeniyle çalışmak zorunda kalan ailelere kısmi işsizlik hakkı tanınıyor. Avrupa dışında sınırlar kapalı olacak.

Alınan bu kararların yüksek vakaları durdurmaya yetmeyeceği tartışmaları devam ederken, çözüm olarak gösterilen aşılama da çok ağır gidiyor. Hükümet salgını durdurmak için aşılamayı artıracağını söylesede 3. ayı geride bırakırken ilk dozda henüz beklentilerin çok gerisinde. Nüfusa oranlarsak yüzde 5’i geçemiyor.

Hükümet salgına yönelik politikalarda olduğu gibi aşılamada da sınıfta kalınca halk tarafından ciddi eleştiri oklarını üzerine çekti. Son yapılan anketler halkın yüzde 64’ünün hükümetin politikalarını benimsemediğini ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.