Fransa’da özgürlük yürüyüşü devam ediyor

0
298

Polis şiddeti ve çıkarılmak istenen Sosyal Güvenlik Yasası’na karşı başlatılan eylemler Fransa’nın dört bir yanına yayılarak devam ediyor.

Geçen hafta yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemlerden sonra yasanın en çok eleştirilen 24. maddesinin değiştirileceğinin açıklanması da yeni gösterileri durdurmadı. Eylemciler maddenin yasadan tamamen çıkarılmasını istiyorlar.

90 noktada yasaya ve ekonomik sorunlara karşı gerçekleştirilen eylemlerde Paris ve Nantes’de çatışmalar yaşandı. Paris’te Blac Block adlı grup, yürüyüşün başlaması ile birlikte banka ve yürüyüş güzergahında bulunan bazı araçları yakmaya başladı. Polisin saldırısı ile çatışmalar yaşandı. Geç saatlere kadar süren çatışmalarda 20’den fazla gösterici gözaltına alındı.

Nantes şehrinde ise atılan molotof kokteyli ile bir polis ağır yaralandı.

Eylemlerde yasanın protesto edilmesinin yanı sıra korona kısıtlamaları ile artan ekonomik sıkıntıları dile getiren pankart ve dövizlerde ön plandaydı. Uzun süredir devam eden ekonomik sıkıntılar Fransa’da halkı isyanın eşiğine getirmiş durumda. Yoksulluk parası olarak verilen RSA’ya başvuruların rekor seviyeye ulaştığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.