Fransa’da ‘sağ’ın yükselişi bölgesel seçimlerde de devam etti

0
451

Fransa’da dün yapılan bölgesel seçimlerde sağcı Cumhuriyetçi Parti yüzde 29 oy ile ilk sırada gelirken, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi ise yüzde 18,5 ile 2. sırada yer aldı. Son seçimlerde sürekli gerileyen Sosyalist Parti ise bu seçimlerde yüzde 18’lik oy ile 3. oldu. Yeşiller ve ekolojistler grubu, birçok bölge ve departmanda oylarını arttırarak ülke genelinde yüzde 12 oranında oy ile dördüncü sırada yer alırken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyetçi Hareket Yürüyüşü ise yüzde 10 oy oranı ile 5. parti olabildi.

Seçimlere katılımın rekor seviyede düşük olduğu ve seçmenlerin sadece yüzde 26’sının katıldığı bölgesel seçimlerde eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin partisinin oylarını ciddi oranda yükseltmesi, iktidar partisinin oylarının ise erimesi dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde favori gösterilen Marine Le Penn’in partisi ise beklenen çıkışı yapamadı. Bunun nedeni olarak son dönemde asker ve polislerin çıkışlarını destekleyen Marine Le Penn’in yükselişinden çekinen seçmenlerin aşırı sağ yerine merkez sağ partisine yöneldiği yorumları yapılıyor.

Sağlık sektörü, orta, lise ve yüksek okullar, toplu taşıma, demiryolu, otoyol, sosyal yardımlar konusunda büyük bir öneme sahip seçimlerde 17 Bölge Başkanı ve Meclisi ile 101 İl Başkanı ve Meclisi için yapılan seçimler 2 tur olarak yapılıyor. Dün yapılan seçimlerde yüzde 50’yi geçen parti seçimi direkt kazanırken bu oranı geçemeyen partiler içinden en fazla oyu alan 2 parti haftaya Pazar günü 2. tur seçimlerinde karşı karşıya gelecek.

Bu seçimleri öne çıkaran bir diğer yan ise gelecek yıl Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması. Bu seçimin sonucu gelecek yıl yapılacak seçimin bir provası olarak görülüyor.

ODAK / Fransa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.