Fransa’da “Sağlık sertifikası” uygulamasına karşı gösteriler düzenlendi

0
337

Fransa’da hükümetin aşı kartı uygulaması ve virüse karşı yeni önlemler yasasına karşı protesto gösterileri artarak devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 12 Temmuz’da açıkladığı Kovid-19 önlemlerine karşı tepkiler, geçen hafta on binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve gösterilere dönüşmüştü.

Hükümetin hazırladığı ve 1 Ağustos tarihinden itibaren uygulanması beklenen, sağlık çalışanlarına zorunlu aşı, restoran, kafe ve barlara girişlerde Kovid-19 aşı kartı ya da negatif test sonucu göstermeyi zorunlu kılan yasa cuma günü parlamentodan geçerek Senato’da görüşülmeye başlandı.

Yasanın Senato’da görüşülmeye başladığı cumartesi günü başta Paris olmak üzere değişik şehirlerde on binlerce kişi yasayı protesto etti.

Üç farklı meydanında gösterinin düzenlendiği Paris’teki yürüyüşlere on binin üzerinde katılım oldu. Genelde sakin geçen gösterilerin bitimine doğru küçük gruplar halinde bir araya gelen göstericilerin bir kısmı ayrı noktalardan Champs-Elysees caddesine yöneldi ve tüm girişleri polis tarafından barikatlar ile kuşatılan caddeye girenler de oldu.

Champs-Elysees’de polis ile göstericiler arasında çatışma yaşandı. Polis ve jandarma dağılmamakta direnen göstericilerin üzerine panzerlerle tazyikli su sıktı, göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre ülke genelinde 168 gösteri düzenlendi ve bu gösterilere 161 bin kişi katıldı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 9 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Hükümetten Sağlık Sertifikası kapsamının genişletilmesi ve sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğunun getirilmesini öngören yasa tasarısının geri çekilmesini talep eden göstericiler, sıklıkla “Özgürlük”, “Virüs Macron’dur”, “Macron istifa”, “Ne kobayız, ne koyun!” gibi sloganlar attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.